Navštivte hrad Valdštejn! Dozvíte se, k čemu se užívaly čajové panenky

5.5.2021
Fefík

Hrad Valdštejn – ve správě města Turnov – připravil na návštěvnickou sezónu 2021 hned několik novinek. K vidění budou mj. v rámci prohlídkové trasy i nové předměty, které obohatily hradní mobiliář. Patří mezi ně i čajová panenka v šatech novorokokového střihu, které krásně korespondují s kolorovanými litografiemi ve spodní část klasicistního domu a čajového salónku. Víte, k čemu se čajové panenky používaly a proč se jim tak říkalo?

Čajové panenky byly ve své době velmi praktické a jejich sukně sloužily jako jakési termosky. Stavěly se na konvice s horkým čajem, aby nápoj rychle nevychladl.

Rozhledna Bramberk funguje dál. Klenot severních Čech zachránila dražba

Tyto panenky tvořily nedílnou součást interiéru první poloviny 19. a počátku 20. století a velmi oblíbené byly i za první republiky. Byly tvořeny většinou porcelánovým tělíčkem a kovovou konstrukcí, kterou si pak hospodyňky pošily podle své libosti a potřeby. Panenky mohly mít šaty různých módních stylů a většinou barevně ladily i s interiérem. Mohly měnit paruky nebo účesy, nechyběly ani různé doplňky jako kabelky nebo paraplíčka.

„Naše čajová panenka pochází z druhé poloviny 19. století a původně byla součástí zařízení loveckého zámečku nacházejícího se nedaleko Benešova, který vlastnil jeden ze zakladatelů a současně první ředitel První Českomoravské továrny na stroje (pozdější ČKD) v Libni u Prahy, pan Vojtěch Novotný,“ uvedla Eliška Gruberová za Turnovské památky a cestovní ruch.Nepřehlédněte