Nedisciplinovaná metropole? Praha řeší tisícovku porušení pravidel proti šíření covidu

7.12.2020
Redakce

„V jarní vlně koronaviru jsme řešili asi 500 přestupkových řízení týkající se roušek, otevřených provozoven nebo režimu na hranicích. Příkazním řízením jsme uzavřeli 349 řízení u 305 občanů České republiky a u 44 cizinců,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zbylá řízení ještě nejsou ukončena, zejména pokračují řízení týkající se zákazu maloobchodního prodeje.

V podzimní vlně koronaviru eviduje magistrát k začátku prosince 430 přestupkových řízení. Žádné z nich zatím nebylo uzavřeno. „Asi 160 případů se týká pití alkoholu na veřejně přístupném místě a deset oznámení porušení zákazu shlukování, což vytváří asi 100 případů,“ sdělil Hofman. Další stovka případů se týká porušení zákazu nočního vycházení.

Praha řeší přes 40 restaurací, které porušily vládní opatření

Magistrát zaznamenal 60 případů otevřených provozoven v době, kdy být otevřené neměly. Týká se to například restaurací, stánkového prodeje, nehtových studií, provozoven otevřených v neděli a také otevřeného porno kina. „Mezi případy se ale také objevila reklamace poskytnutých sexuálních služeb bez roušky od poskytovatelky i zákazníka,“ sdělil mluvčí.

V minulém týdnu pak úředníci dostali oznámení kvůli restauraci Šeberák, která otevřela ještě před čtvrtečním rozvolněním pravidel. Na magistrát dorazilo také oznámení případu klubu v Anenské ulici, kde se uskutečnila party, u které zasahovali policisté.

„Nejsme ovce!“ Tisíc lidí protestovalo proti vládním opatřením

Magistrát řeší také několik případů, kdy pravidla porušili politici, kteří navštívili restaurace či pili alkohol na veřejnosti. „V případech pana Miroslava Kalouska a pana Mariana Jurečky jsme jim odeslali příkazy a čekáme na jejich doručení. Je samozřejmě možné, že se odvolají, a řízení tak bude pokračovat. V případu restaurace na Vyšehradě čekáme na vyjádření obviněného,“ dodal Hofman.

Porušení pravidel řeší i strážníci městské policie. Jen v listopadu zaznamenali 8920 případů porušení nařízení proti šíření nemoci covid-19. Na místě uložili 901 pokut za 342.000 korun. Většinu případů řešili domluvou.

adp/ČTKNepřehlédněte