• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nedonošené děti mohou být v Pardubicích na pokoji s matkou

  24.11.2023
  Simona Knotková

  V Pardubické nemocnici mohou nedonošené děti v inkubátorech být na pokoji se svojí matkou. Rodiče se stali součástí týmu, který o dítě pečuje.

  Oddělení teď dokončilo dvouletý česko-finský projekt úzké spolupráce s rodiči. Veškerý personál už pracuje podle nových pravidel. Novinářům to v pátek řekl primář dětského a novorozeneckého oddělení Marian Šenkeřík.

  Od narození dítěte je péče na rodičích, nikoli na zdravotnickém personálu. Zdravotník je pro rodiče průvodcem v péči o nedonošené děti a rodič se stává členem zdravotnického týmu. „Vývoj se posouvá, posouvá se společnost, očekávání pacientů, musíme se posunout v naší mentalitě. Jsou vědecké důkazy, že kontakt rodiče a dítěte přináší prospěch oběma,“ řekl primář.

  Před dvěma třemi dekádami byli rodiče z novorozenecké péče vyloučeni, protože se všichni obávali infekcí u novorozenců. Dnes se poměrně nezralé děti z inkubátorů vyndavají a přikládají rodičům na tělo. Rodiče je krmí, přebalují, řekl primář.

  „To je vývoj přímo revoluční. Celá neonatologie byla o tom zabránit infekcím. Nicméně do určité míry je to návrat k přírodě, už se dnes ví, že novorozenec má ochranu proti bakteriím, které na sobě nosí jeho maminka. Tehdy to medicína neznala. Děti mají infekcí méně, než když jsou jen v inkubátorech,“ řekl Šenkeřík.

  Podle mentorky Evy Hlaváčkové, která pracovala jako dětská sestra a teď učí na vysoké škole, je důležitý respekt k rodičům. Nějaký čas strávila i ve Finsku, aby se nové postupy naučila a mohla je předávat zdravotnickému personálu. „Je důležité upozadit sebe jako odborníka, který ví všechno, vzít rodiče a přijmout je jako partnera,“ řekla Hlaváčková. Je zdravotní sestrou na intermediární péče. Jako mentorka školila své kolegyně, které měly zažité pracovní stereotypy, což bylo obtížnější odbourat. Změny oddělení zavádělo rok a půl. „Bylo složité je naklonit na naši stranu. Nakonec jim je partnerský přístup blízký. Když jsem byla ve Finsku podívat se na metodu, viděla jsem, že je to správná cesta, děti byly o mnoho klidnější, rodiče o mnoho spokojenější,“ řekla Hlaváčková.

  V ČR se narodí ročně kolem 100 000 dětí, z toho deset procent předčasně. Pardubická nemocnice se ročně stará asi o 350 nedonošených dětí. Oddělení má 13 lůžek, z toho dva pokoje jsou určené přímo pro maminku s dítětem. Projekt stál 1,5 milionu korun, přispěly na něj pardubický a finský Rotary club.

  Pardubická nemocnice je první v České republice, která se inspirovala projektem profesorky Liisy Lehtonenové z Finska. Podle ní česká strana musela například kvůli covidové pandemii překonávat hodně překážek, ale byla velmi motivovaná a projekt zvládla skvěle. „Česká mentorka od samého počátku odváděla dobrou práci, velmi projektu věřila,“ dodala Siw Hellstenová z finského týmu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte