Nedostatek učitelek. Omezený režim mateřských škol

14.5.2020
Redakce

Dalšími důvody pro kratší provoz jsou podle něj zvýšené hygienické požadavky na dezinfikování prostor a předmětů před ranním příchodem dětí a po jejich odpoledním odchodu. „A také organizační opatření, tedy především nemožnost vzájemně spojovat děti z různých tříd,“ dodal náměstek.

Z 31 libereckých mateřských škol bude mít omezený režim 26 a nejčastěji budou mít otevřeno od 7.00 do 16.00 hodin. „Z předběžně zjišťovaného zájmu vyplývá, že první týden po znovuotevření nastoupí asi 1 780 dětí, zapsaných k předškolnímu vzdělávání přitom máme přes 2 700,“ uvedl Langr. Předpokládá, že o týden později by se do školek mělo vrátit několik dalších desítek dětí, kteří mají sourozence na prvním stupni základních škol. Pro ně se školy otevřou 25. května.

Mateřské školy v Liberci nebudou podle náměstka od rodičů vyžadovat žádné povinnosti nad rámec pokynů ministerstva školství. „Děti v mateřských školách samozřejmě nebudou nosit roušky, rodiče ale mohou být požádáni, aby každého potomka přece jenom jednou či dvěma vybavili. Mohou je mít v šatnách pro případ akutního výskytu respiračního onemocnění v mateřské škole a nutnou rychlou reakci, než bude známo, zda šlo o projevy koronaviru, či ne,“ uvedl náměstek.

Ve školkách děti a učitelky bez roušky. Ve středočeských městech obnovují provoz

Tento týden dostávají liberecké mateřské školy bezkontaktní teploměry a ochranné štíty, dezinfekcí je bude město zavážet každý týden. „Pokud má mateřská škola do čtyř tříd, vybavujeme ji jedním teploměrem, početnější nejméně dvěma. Se štíty je to stejné. Roušky a dostatečnou zásobu nanofiltrů už mateřské školy mají asi měsíc. Největší potíž je s rukavicemi, ty buď nejsou, nebo jsou předražené,“ dodal náměstek.

vera/čtkNepřehlédněte