Středočeské Říčany se posedmé v řadě umístily na prvním místě v žebříčku kvality života v obcích. Druhá je i nadále Praha, na třetí pozici se z loňského čtvrtého místa dostaly jihomoravské Hustopeče. Do první dvacítky se nově dostala města Beroun a Tišnov. Největší posun letos zaznamenal Kostelec nad Orlicí na Rychnovsku. Na opačném konci žebříčku se umístila především města ze severních Čech a severní Moravy. Vyplývá to z dat firmy Obce v datech. Rozdíly mezi nejlépe a nejhůře hodnocenými městy se podle autorů nadále prohlubují. Meziročně výrazně zdražily nemovitosti, což snižuje dostupnost bydlení.
K sestavení žebříčku 205 obcí s rozšířenou působností a Prahy využívá firma například data Českého statistického úřadu, ministerstva školství, Cermatu či úřadu práce. Ta rozděluje do 29 dílčích indexů, které mají význam pro kvalitu života v obci. Například faktory, jako je naděje dožití, nezaměstnanost, dostupnost bydlení nebo znečištění ovzduší, mají klíčový vliv na konečné pořadí. V minulých letech se na sestavení žebříčku podílela také společnost Deloitte.
Přední příčky letos zůstaly stejné jako loni, jen Hustopeče si vyměnily pozici s Brandýsem nad Labem-Starou Boleslaví. Brandýs letos skončil čtvrtý. Na deváté místo se ze třetí desítky posunul Beroun, na 13. místo poskočil jihomoravský Tišnov.
„Důvody jsou u obou měst podobné. Přistěhovali se tam mladí lidé a celkově v nich stoupl počet obyvatel. V případě Tišnova se pozitivně projevila dobrá dostupnost do Brna,“ uvedl jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.
Za skokana roku autoři označili Kostelec nad Orlicí, který si polepšil o 76 míst. Česká Třebová poskočila o 68 pozic a obě města skončila ve třetí dvacítce. Vimperk na žebříčku stoupl o 55 pozic a umístil se ve druhé dvacítce nejlepších. Kostelci pomohla mj. lepší dostupnost mateřských škol a přistěhování mladých.
Nejvýrazněji si pohoršily Vodňany, které klesly o 98 míst, dále Humpolec, Karlovy Vary a Bystřice nad Pernštejnem. Autoři to zdůvodňují odlivem mladých lidí i celkovým poklesem počtu obyvatel. Razantně podle autorů poklesl počet obyvatel také v Karviné, Českém Těšíně, Rýmařově a v Bruntále, na Ústecku se to týká Litvínova, Děčína či Varnsdorfu.
Index letos zaznamenal výrazné zvýšení cen bydlení. „Zatímco v předchozím období byla transakční cena nemovitosti 41.184 korun za metr čtvereční, nyní to bylo 48.186 korun za metr čtvereční,“ popsal Havránek. Ceny nemovitostí rostou podle autorů rychleji než mzdy, což snižuje dostupnost bydlení. Snížily se jen asi v desetině měst.
Autoři také upozorňují na to, že rozdíly mezi městy na čele a na konci žebříčku se nadále prohlubují. Zatímco některé regiony zažívají růst a prosperitu, jiné čelí stagnaci. Nejvyšší hodnoty indexu mají oblasti kolem Prahy a Brna. Mezi dobře hodnocené patří také Jihočeský kraj a Hradecko-pardubická aglomerace. Periferní regiony, které vykazují slabší výsledky, se nejčastěji potýkají s nižší dostupností zdravotní péče, menší nabídkou (dobře placené) práce, horší nabídkou služeb a lidé tam mají slabší výsledky ve vzdělávání.
Autoři letos index kvality života upravili. Konkrétní pořadí uvedli jen u první dvacítky obcí, hodnocení ostatních obcí je ve skupinách zhruba po 20. Na konci žebříčku je tak skupina obcí, které se umístily na 181. až 206. pozici. Jsou mezi nimi především města v severních Čechách a na severní Moravě, jako jsou Bílina, Chomutov, Most, Havířov, Karviná či Bruntál, ale také například Broumov na Náchodsku, Králíky na Ústeckoorlicku, Louny, Žatec a Pobořany na Lounsku či Znojmo, Hodonín a Veselí nad Moravou na Hodonínsku.
Zdroj: ČTK