• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nejlepší snímky amatérských fotografů vystaví v Olomouci

  14.5.2024
  Simona Knotková

  Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) vystaví od příštího týdne nejlepší snímky z tvorby amatérských fotografů z celé republiky.

  Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO). Součástí klání budou doprovodné aktivity, jako jsou výstavy, tvůrčí dílny nebo přednášky, sdělila mluvčí muzea Martina Vysloužilová. Fotografická výstava bude otevřena 17. května a potrvá do 22. června. Muzeum soutěž hostilo také loni, kdy se do města přehlídka děl tuzemských amatérských fotografů vrátila po 30 letech.

  O přízeň poroty se letos ucházelo 196 soutěžících v devíti kategoriích. „Komise hodnotila fotografie vytištěné nebo dokonce zhotovené původní analogovou technikou. Nejvíce snímků dorazilo do kategorie A5 – Ucelená kolekce, kde šlo nejlépe poznat schopnosti a umění autorů. Soustavná několikaletá práce na jedno téma dobře ukazuje, jestli měl přihlášený fotograf jen štěstí na jeden dobrý záběr, nebo v něm opravdu něco je,“ uveda mluvčí.

  Podle organizátorky soutěže Denisy Šinkovské Mikoláškové z VMO se hodně lidí věnuje fotografování na vysoké úrovni, i když to není jejich povolání. „Dokáží se dívat na svět kolem sebe pozorně, zaujatě a s neutuchajícím okouzlením a fascinací. V letošním ročníku je několik hvězd, které dostanou ocenění hned v několika kategoriích – kvalita jejich snímků vyčnívala nad ostatními,“ uvedla organizátorka. Z vystavujících autorů a autorek poukázala například na tvorbu Moniky Půlpánové a její seriál Krajiny, kdy autorka tiskla fotografie stromů, ptáků, trní a křídel na průsvitný papír a výsledný snímek vždy složila ze dvou vrstev. „Vznikly tak velmi poetické a subtilní obrazy, které lze prohlížet z obou stran,“ doplnila Šinkovská Mikolášková.

  O přízeň poroty, v níž usedl olomoucký fotograf a pedagog Petr Zatloukal, fotograf Jindřich Štreit, dokumentární fotografka Dana Kyndrová, teoretička a historička fotografie Věra Matějů, fotograf a pedagog Svatopluk Klesnil, olomoucký fotograf Daniel Schulz a slovenský fotograf Miroslav Zaťko, se letos ucházelo rekordních 1534 snímků. Počet přihlášených snímků oproti loňsku stoupl na dvojnásobek.

  Soutěž je spojena s akcemi pro širokou veřejnost. Amatérští fotografové mohou například 17. května prezentovat svou tvorbu na výstavě Na šňůrách, kdy své snímky budou moci zavěsit na šňůru na chodbě v přízemí.

  Soutěž amatérské fotografie existuje 54 let, je určena dětem, mládeži a dospělým. Posláním soutěže je srovnání tvorby fotografů, kteří na ní nejsou existenčně závislí. Slavnostní vyhlášení výsledků NASFO se uskuteční v sobotu 18. května.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte