Nejméně očkovaných nad 60 let je v příhraničí. I sem zamíří očkovací týmy

21.7.2021
Andrea Jančová

Kraje by podle premiéra do těchto obcí mohly poslat mobilní očkovací týmy nebo organizovat svoz lidí na očkování do větších měst. Moravskoslezský a Zlínský kraj poukázaly na to, že z některých jejich oblastí je to do očkovacích center velmi daleko. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše může nižší proočkovanost v příhraničí souviset i s tím, že u hranic žije hodně pendlerů, kteří se nechali očkovat v Německu, a do českých statistik očkovaných se tak nepromítli. Možné řešení všechny tři kraje vidí podobně jako Babiš v mobilních očkovacích týmech.

Integrovaný centrální řídicí tým dnes radě vlády prezentoval mapu, z níž vyplývá, kde je nejmenší proočkovanost lidí nad 60 let. Podle Babiše jsou to asi stovky obcí především v příhraničí hlavně zmíněných tří krajů. I premiér zmínil možné logistické důvody.

V Plzeňském kraji má ukončené očkování přibližně 38 procent obyvatel kraje. Připomínku ředitele krajských hygieniků k očkování pendlerů potvrdila předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Vakcínu dostali v Německu čeští pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví a v sociálních službách. Očkování svým zaměstnancům včetně českých pendlerů podle ní nabízejí také některé výrobní podniky.

Zvýšit počet naočkovaných obyvatel se rozhodl Plzeňský kraj,  po kraji vyjely mobilní očkovací týmy, které budou očkovat lidi ve vybraných odlehlejších obcích. V případě zájmu mohou zajet i do podniků. Dva poslední červencové pátky navíc osm očkovacích míst v kraji umožní nechat se očkovat první dávkou vakcíny bez předchozí registrace.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte