Největší nepřítel je náš věk. Děti vydrží víc. Říká expert na přežití v přírodě

13.10.2021
Andrea Jančová

Celkem dvě mrazivé noci strávila v hustém lese na Domažlicku osmiletá holčička Julia z Berlína. Ta byla včera po dlouhém pátrání v okolí nejvyššího vrcholu Českého lesa – Čerchova nalezena živá a zdravá. Po dlouhém pátrání stovek lidí už mnozí měli o její život obavy.

„Dívka je při vědomí, prochladlá a unavená, nemá ale žádné zranění a je mimo ohrožení života,“ uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová.

„ Už i mě napadalo, že se dívenka mohla stát obětí trestného činu, fakt před holčičkou velký respekt, “ řekl Našemu regionu Amar Ibrahim, který právě i na Domažlicku pořádá kurzy přežití v přírodě. Velké ocenění si podle něj zaslouží i stovky policistů, hasičů a záchranářů, kteří holčičku od nedělního večera nepřetržitě hledaly. “To je až neuvěřitelné, respekt všem záchranným složkám za naprosto profesionální práci, vím co dělají dvě noci strávené v noci bez spacáku v tomto počasí, ale s ohněm i s pořádnými chlapi. Největší nepřítel je náš věk. Děti vydrží víc než dospělí, “dodává.

Je pravděpodobné , že dívenka měla s pobytem v přírodě nějaké zkušenosti, mohla se na noc schovat do blízkého posedu nebo se zahrabat do listí, míní Ibrahim. Sám se do pátrání nezapojil, policie odmítala desítky dobrovolníků. Ti by ale mohli vyšetřování spíše komplikovat, například zmást stopy psům.

Okolí Čerchova bylo desetiletí hraničním pásmem, sídlili zde vojáci a les je tu mnohdy velmi nepřehledný, protkaný spoustou cest bývalé pohraniční stráže. Není raritou, že se tady ztratí i místní. I experti na přežití v přírodě se shodují na tom, že holčička musela být velmi statečná a ve velmi dobré kondici.

Pátrání po pohřešované holčičce

Chybu vidí Amar Ibrahim i na straně rodičů. Dívka se měla ztratit rodině při hře na stopovačku. „Do lesa měla být určitě vybavena nabitým mobilem, nebo třeba vysílačkami. Dobré je mít při pobytu v přírodě v batohu takzvané chemické světlo, které se po rozlomení rozsvítí nebo alespoň obyčejnou píšťalku“, dodává expert.

Dívenku hledaly záchranné týmy policistů hasičů, pracovníků šumavského národního parku a zdejších lesníků. S pátráním pomáhali čeští i němečtí kynologové se služebními psy, policisté na koních a dorazila i policejní jednotka z bavorských Alp, jejíž členové jsou speciálně vyškolení pro zásahy v horském terénu. Pátrání mělo po desítkách hodin šťastný konec. 

Zdroj :vzNepřehlédněte