• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejvíc kasírují chalupáře a majitele domů Modřice a Ivančice

  4.2.2023
  Jan Štoll

  Některá malá města na Brněnsku vyberou na dani z nemovitých věcí každoročně víc než mnohem lidnatější okresní města. V kraji každoročně nejvíc peněz na této dani vybere Brno, v první desítce měst podle výše tohoto příjmu jsou ale například Modřice, Ivančice nebo Kuřim na Brněnsku.

  Například za stavbu pro podnikání o rozloze 1000 čtverečních metrů se nejvyšší daň v kraji platí ve Vohančicích u Tišnova, a to 75 tisíc korun, v Sudoměřicích na Hodonínsku je to 50 tisíc korun a v Brně 15 tisíc korun.

  Nejvyšší daň za chatu o rozloze 50 čtverečních metrů se platí také ve Vohančicích, a to 2250 korun, stejně vysoká je tato daň ve Tvarožné Lhotě u Veselí na Moravou, naopak na katastrálním území Brna je to 450 korun. Za obytný dům o rozloze 100 čtverečních metrů lidé zaplatí nejvíc ve Znojmě a Vohančicích, a to 1000 korun, v Brně je to 700 korun.

  Daň z nemovitostí je jediným přímým příjmem měst a obcí, ty mohou její výši několika způsoby ovlivnit. „Obecní úřady nebo radnice mohou výši této daně ovlivnit několika způsoby. Zákon pro každý typ nemovitosti stanoví základní sazbu. Obce k ní mohou přidat padesátiprocentní přirážku, započítá se koeficient podle velikosti obce a poté místní koeficient. Oba tyto koeficienty mohou obce ovlivnit,“ řekl vedoucí oddělení ostatních agend Richard Kunc z Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj.

  Koeficient podle počtu obyvatel, kterým se daň násobí, se pohybuje od jedné pro nejmenší obce až po 4,5 pro Prahu. Samospráva se ale může cíleně posunout buďto o úroveň výš nebo až o tři úrovně níž – pak by svým obyvatelům daň snížila. Další možné zvýšení příjmů z daně z nemovitých věcí představuje takzvaný místní koeficient, který si mohou obce a města stanovit pro určitý typ staveb na svém katastrálním území nebo jeho části. Díky tomu mohou například menší města s velkou průmyslovou nebo obchodní zónou ve svém katastru, jako jsou pětitisícové Modřice, vybrat na dani víc než lidnatější okresní města.

  Například Brno tento místní koeficient vůbec nevyužívá, naopak maximální místní koeficient, který daň násobí pěti, mají stanovený například Vohančice u Tišnova, Sudoměřice na Hodonínsku mají maximální koeficient stanovený pro průmyslovou zónu a Nová Lhota na Hodonínsku pro rekreační oblast.

  Lidé musí daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podat do posledního lednového dne, podávají jej ale pouze v případě, že se jejich majetkové poměry nějak změnily – tedy že koupili novou nemovitost nebo ji například rozšířili. Všem ostatním majitelům nemovitostí daň vyčíslí finanční úřad, který jim buďto pošle složenku nebo informaci o výši daně dostanou do datové schránky. Daň pak musí zaplatit do konce května.

  Obce s nejvyšším výběrem daně z nemovitosti v kraji:

  Pořadí Město Počet obyvatel*
  1. Brno 380.000
  2. Znojmo 33.000
  3. Modřice 5300
  4. Břeclav 25.000
  5. Ivančice 9800
  6. Vyškov 21.000
  7. Hodonín 24.000
  8. Kuřim 11.000
  9. Kyjov 11.500
  10. Slavkov u Brna 7000

  zdroj: FÚ pro JMK

  sot/ČTK  Nepřehlédněte