Nejvražednější zvíře světa žije i v Česku: překvapivý seznam 10 živočichů, kteří jsou největšími zabijáky lidí!

18.11.2022
Doris Drienová

Který živočišný druh má na svědomí nejvíce lidských životů ročně a tudíž je nejvražednějším živočichem světa? Odpověď vás možná překvapí – není to totiž žádný velký predátor, jako jsou třeba žralok nebo hroch. A dokonce to není ani sám člověk, i když musíme uznat, že v žebříčku největších zabijáků lidí se umístil opravdu vysoko.

Dynamitový strom: brutální a nemilosrdný zabiják umí bodat, střílet i otrávit

 

Když hledáme odpověď na otázku, který ze živočichů je ten největší zabiják ze všech, můžeme jednotlivé živočišné druhy posuzovat podle různých měřítek. Bill Gates zveřejnil statistiku nejvražednějších druhů živočichů, která vychází z údajů WHO a je sestavená podle toho, kolik lidí určitý druh zabije v ročním průměru. A obsazení některých předních pozic tohoto žebříčku je vskutku překvapivé – největšími zabijáky podle počtu lidí zabitých za rok totiž vůbec nejsou šelmy nebo velicí predátoři, jak by člověk možná čekal!

10. Žralok (10 lidí ročně): Zubatý predátor svým ostrým „úsměvem“ nahání hrůzu, ve skutečnosti ale není zdaleka tak smrtící jako zvířata na předních pozicích žebříčku. Pořád ale platí, že když při plavání v moři zahlédnete jeho typickou špičatou ploutev, je bezpečnější organizovaně prchat.

9. Vlk (10 lidí ročně): Nejen Červená Karkulka by mohla svědčit o tom, že soužití člověka s vlkem nebývá vždy snadné. Když ale uvážíme, že na celém světě vlci ročně zabijí průměrně deset lidí, nepůsobí už tak vražedným dojmem jako onen nenasyta, který bez jediného žvýknutí zhltnul Karkulku i s babičkou.

Vražedná surikata a inteligentní chapadlo: 10 šokujících zajímavostí o zvířatech, které vám ve škole neřekli!

 

8. Hroch (500 lidí ročně): Když se řekne největší zvířecí zabiják, člověku často přijdou na mysl právě hroši. A tito obvyklí podezřelí už v tom nejsou tak „nevinně“ jako žraloci a vlci. Roztomile boubelatí hroši jsou vcelku náladoví, snadno se rozzuří a když se tak stane, není před tímto obřím kolosem téměř úniku. Navíc umí běžet na svou váhu překvapivě rychle – vyvinou rychlost až 30 km/h!

7. Tasemnice (2000 lidí ročně): Nenápadná „vydavatelka článků“ je nečekaným tichým zabijákem. Pokud žijete v rozvinutých zemích, je málo pravděpodobné, že byste se s ní během svého života setkali. Ve světě je ale tento parazit neblaze proslulý jako záludný vrah.

6. Sladkovodní šnek (10000 lidí ročně): Tento vodní měkkýš je sám o sobě neškodný, přenáší ale nebezpečné parazity, kteří způsobují smrtelné onemocnění zvané schistosomiáza. Na tuto infekční nemoc, kterou roztomilý šnek přenáší, zemře deset tisíc lidí ročně!

Jaké zvíře je nejchytřejší? Překvapivý seznam 10 nejinteligentnějších zvířecích druhů!

 

5. Moucha tse-tse (10000 lidí ročně): Na stejném místě žebříčku největších zabijáků se umístila i známá moucha, která přenáší parazita způsobujícího spavou nemoc. Máme opravdu štěstí, že v našich končinách tato muška, která rozhodně není zlatá, nežije!

4. Pes (25000 lidí ročně): Nejlepší přítel člověk se podle statistiky ukázal být zároveň i čtvrtým největším živočišným zabijákem lidí. Za tak nepříznivé umístění na žebříčku nemohou samotné psí útoky na člověka, ale vzteklina, kterou šíří toulaví psi v méně rozvinutých částech světa.

3. Had (50000 lidí ročně): Ať už jde o hady jedovaté nebo škrtiče, malé či velké, setkání s nimi skončí pro mnoho lidí tragicky. Jedna „malá“ zajímavost – nejdelší had na světě byla krajta, která měřila neuvěřitelných 9,76 metrů! Není tedy divu, že tolik lidí na světě trpí ofidiofóbií, jak se odborně nazývá strach z hadů.

Chytrý steak? Studie odhalila, že krávy mají sofistikovanou řeč s více než 300 slov!

 

2. Člověk (475000 lidí ročně): Protože člověk je také živočich, nemohl být z Gatesovy statistiky vynechán. Ukázalo se, že druhým nejnebezpečnějším živočichem na světě je pro člověka sám člověk. Tato zpráva však pro skeptiky není žádným velkým překvapením.

1. Komár (725000 lidí ročně): Největším lidským zabijákem je v živočišné říši nenápadný obtížný hmyz. Existuje více než 2500 různých druhů komárů a můžeme je najít na celém světě s výjimkou Antarktidy. Nejen že komáři ruší klidný spánek lidí svým protivným bzučením, především ale přenášejí spoustu nebezpečných nemocí, z nichž nejznámější je malárie. Právem si zaslouží svůj titul nejvražednějšího zvířete světa!

Zdroj: GatesNotesNepřehlédněte