• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Některá středočeská města ještě chtějí o rušení poboček České pošty jednat

  31.3.2023
  Doris Drienová

  Některá středočeská města ještě chtějí o rušení poboček České pošty jednat. Chtějí, aby mělo co nejmenší dopad na obyvatele. Pošta vedení měst sdělila, že ostatní pracoviště pošty mají dostatečnou kapacitu na to, aby mohly nahradit i rušené pobočky. Vyplývá to z ankety mezi středočeskými městy. Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že v regionu je kolem 500 poštovních poboček a zrušeno má být 24. Pro dostupnost poštovních služeb by to podle ní snad neměl být velký problém, uvedla ve vyjádření.

  Podle hejtmanky nebudou zrušeny pobočky ve městech, kde už nyní funguje jen jedna. „Já si myslím, že bez některých zásadních opatření, která se měla z mého pohledu udělat možná už fakt dávno, třeba před deseti lety, se Česká pošta v současné situaci neobejde. Pakliže ta opatření nebudou, tak ta instituce prostě zkrachuje, a to asi nikdo z nás nechce,“ dodala Pecková.

  V největším středočeském městě, Kladně, je aktuálně devět poštovních poboček. Česká pošta podle mluvčího radnice Víta Herala informovala vedení města dopisem, že k 1. červenci budou zrušeny čtyři provozovny, a to Kladno 3 Vrapická, Kladno 5 náměstí Svobody, Kladno 6 Vrchlického a Kladno 9 Cyrila Boudy. Kapacity zbývajících poboček jsou podle informací sdělených městu dostatečné. „V příštích dnech by se na toto téma měla uskutečnit schůzka a osobní jednání mezi zástupci pošty a vedení města Kladna,“ uvedl Heral.

  Také příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO) bude společně s místostarosty jednat s vedením České pošty o možnosti zachování obou nebo alespoň jedné z poboček určených k zavření. „Rušení poboček mi přijde jako špatný a dost nešťastný krok ministerstva. Přinese to komplikace občanům města a také propouštění,“ sdělil Konvalinka.

  Podle starosty města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Roberta Pechy (Vy jste město) je plánované uzavření pobočky České pošty ve Staré Boleslavi pro město velký problém. „Geografické rozložení a skutečnost, že se historicky jedná o města dvě, způsobuje, že je pobočka v Brandýse nad Labem pro většinu obyvatel staroboleslavské části těžko dostupná. Značný problém to bude především pro starší obyvatele, kteří budou touto situací těžce postiženi. Přestože, i podle sdělení zástupce generálního ředitele České pošty, není možné jednat o zachování pobočky, budu usilovat minimálně o možnost zřízení Pošta partner ve staroboleslavské části města,“ uvedl Pecha.

  Vedení Mladé Boleslavi chápe, že rušení poboček je pro Českou poštu nezbytným krokem, avšak v případě pobočky v Havlíčkově ulici to nepovažuje za správné. „Zdejší pošta obsluhuje velké sídliště, spádovost je několik tisíc lidí, koneckonců vznik této pobočky jsme iniciovali my jako město. Určitě zkusíme se zástupci České pošty jednat o tom, zda je to nezbytně nutné a zda nenajdeme způsob, jak pobočku v Havlíčkově ulici zachovat,“ řekl mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS).

  Vedení Nymburka bude jednat s Českou poštou například o možnostech využití jejich služby Partner na exponovaných místech ve městě. „Pošta Partner pomáhá v obci udržovat základní služby a funguje stejně jako Zásilkovna nebo Parcel shop u některých živnostníků. To je cesta, kterou vidím jako možnou pro zachování služeb, kde bych předpokládal, že s takovým návrhem kompenzace přijde sama vláda nebo pošta, ale nestalo se tak a problém je opět přenášen na obce,“ reagoval místostarosta Zdeněk Vocásek (ODS).

  Oficiální dopis o uzavření berounské poštovní pobočky ve Švermově ulici obdržela na konci března i berounská starostka Soňa Chalupová (ODS). „Bohužel na rozhodnutí České pošty nemáme žádný vliv a jejich krok nemůžeme zvrátit,“ uvedla Chalupová. Posledním dnem, kdy bude pošta ve Švermově ulici otevřena pro veřejnost, je pátek 30. června, z provozních důvodů jen jednu hodinu. V Berouně od 1. července tedy zůstane jen jedno pracoviště České pošty, a to na adrese Kostelní 121.

  V Rakovníku by měla být zrušena jedna ze dvou pošt. Provoz ukončí pobočka v Nádražní ulici, zachována bude ta v centru, na Husově náměstí. I vedení Rakovníka se ještě se zástupci pošty setká, řekla mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte