Některé stánky na brněnských trzích zůstávají otevřené. Zájemci mohou také využít virtuální tržiště

30.11.2021
Redakce

Část stánků na vánočních trzích v centru Brna zůstává otevřená. Umožňuje to výjimka ze zákazu pořádání vánočních trhů, která se podle vedení Brna vztahuje nejen na vánoční stromky, ale také na zboží spjaté výhradně s Vánoci a adventem, jako je chvojí, adventní věnce či vánoční ozdoby. Nájemcům stánků, kteří otevřít nemohou a požádají o to, vrátí pořadatelé nájemné. Vedení Brna a městské části Brno-střed o tom informovaly v tiskové zprávě.

„S prodejci jsme v každodenním a intenzivním kontaktu. Na základě domluvy s vedením města jsme začali řešit s těmi, kterých se výjimka týká, jestli a za jakých podmínek budou chtít na stáncích své zboží prodávat,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra Brno, které pořádá trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Těm nájemcům, kteří o to požádali, vrací pořadatelé nájem za stánek. Podle Janulíkové jich ale část zatím vyčkává, zda vláda otevření jejich stánků neumožní.

Otevřené jsou stánky s povoleným sortimentem na Zelném trhu a Moravském náměstí, kde vánoční trhy pořádá městská část Brno-střed. Městská část pro prodejce spustila také virtuální tržiště na adrese Brněnské trhy. Jde o virtuální rozcestník do internetových obchodů prodejců, kteří obvykle své zboží prodávají i na Zelném trhu. „I nadále také fungují zimní restaurační zahrádky, které jsme pro letošek až do konce roku povolili. Atmosféra v centru je tak i přes veškeré komplikace relativně dobrá,“ uvedl tajemník úřadu městské části Petr Štika.

Vedení Brna také řeší, jaké kompenzace bude možné trhovcům poskytnout. „Co se týče kompenzací pro prodejce, čekali jsme na podmínky státu, aby nedošlo k poškození prodejců možnou situací, že jako první bude kompenzovat město, a kvůli tomu prodejci neuspějí s žádostí u příslušného ministerstva. Jakmile se s nimi seznámíme, budou pokračovat jednání ohledně výše podpory ze strany města,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte