• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Někteří pacienti z jižních Čech končí v nemocnicích v Rakousku či Německu

  14.4.2024
  Doris Drienová

  Jihočeská záchranná služba v posledních letech v některých případech vozí české pacienty z příhraničních oblastí do rakouských nebo německých nemocnic.

  Z celokrajského pohledu jde však o velmi výjimečný jev. Tuto možnost občas využívají záchranáři pro oblasti Českých Velenic na Jindřichohradecku a Vimperku na Prachaticku. Médiím to řekla mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

  „V některých případech nám to může usnadnit situaci, ale stává se to zřídkakdy,“ uvedla. Nejvíc se to týká Českých Velenic. Jde o město, které leží na hranicích s Rakouskem a navazuje na něj Gmünd. České Velenice patří mezi periferie jihočeského kraje nejen z pohledu geografického, ale také v otázce služeb. „Nejbližší nemocnice je v Jindřichově Hradci nebo v Českých Budějovicích, ale cesta do obou zdravotnických zařízení z Českých Velenic a okolí nějakou dobu trvá,“ uvedla. V obou případech je vzdálenost delší než 50 kilometrů.

  Proto se nabízí využít nemocnice v Gmündu. Tamní zdravotnické centrum vzniklo jako aktivita přeshraničního projektu Healthacross for future v programu Interreg. Šlo o první přeshraniční zdravotní středisko v Evropské unii. Provoz zahájilo před třemi lety. Jeho cílem je zajistit dostupnost kvalitní lékařské péče v blízkosti místa bydliště.

  Kafková uvedla, že ne vždy je rozhodující vzdálenost nejbližší nemocnice. „Důležitější bývá diagnóza. Pokud jedeme k pacientovi s infarktem myokardu, poputuje i z Českých Velenic do Českých Budějovic, protože ve zdejší nemocnici je špičkové kardiocentrum, které mu nabídne odpovídající péči. Rozhoduje tedy i to, v jaké nemocnici je dané odborné pracoviště,“ řekla.

  Jihočeská záchranná služba loni ošetřila 67.573 pacientů. Je to téměř přibližně o 3000 méně než v roce 2022. Meziročně klesl i počet výjezdů, kterých bylo loni 83.940. O rok dříve šlo o 86.524 výjezdů. „Stále platí, že nejčastějšími výjezdy jsou indikace z okruhu interních onemocnění, kdy dochází ke zhoršení stavu stávajícího onemocnění zpravidla u starších pacientů,“ uvedla mluvčí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte