• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nelegální předzahrádky a reklamní stojky. Praha 1 může přicházet o desítky milionů

  8.12.2023
  Jan Štoll

  Odhalení desítek nepovolených předzahrádek a stovky nelegálních reklamních stojek. To je výsledek mapování skutečných fyzických záborů v ulicích Prahy 1. Nechal ho provést Finanční výbor radnice. Ten se proto připravuje na důkladnou kontrolu a změnu vyhlášky o poplatcích.

  Závažná zjištění Finančního výboru předcházelo letní mapování. „Výsledky mapování přinesly řadu pochybností a poodkryly desítky případů možného porušování nájemních smluv,“ oznámil předseda Finančního výboru Giancarlo Lamberti (TOP 09). To vyvolalo otázky ohledně povolení, správného vybírání místních poplatků a kontroly užívání veřejného prostranství. „Musí být spárována aktuální data z letních měsíců s výsledky mapování,“ říká Lamberti.

  Vlastní mapování také odhalilo, že desítky restauračních předzahrádek mají větší plochu, než je povolená výměra. Následovat proto bude důkladná kontrola „Měla by zahrnovat povolení záboru, existenci nájemní smlouvy, platbu místních poplatků a postup kontrolního oddělení a odboru dopravy v případě nepovolených záborů. Městská část může přicházet o miliony,“ vysvětluje Lamberti, který proces mapování inicioval.

  Spolu s reklamními stojkami a restauračními předzahrádkami bez nájemní smlouvy, už mohou městské části unikat desítky milionů. „Bude nutné, aby úřad provedl důslednou kontrolu a nastavil nová procesní pravidla kontrol tak, aby jednotlivé kroky byly jasně srozumitelné a nerozporovatelné. Taky je nutné prověřit, proč nejsou všechny platné zábory evidovány v aplikaci Zábory Praha 1,“ dodala k bodu týkajícího se mapování a novelizace vyhlášky starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).

  V současném znění vyhlášky o místním poplatku některé lokality chybí úplně. Poplatek z nich se tak nevybírá. Také některé ulice jsou nastaveny nespravedlivě a vzhledem k sazbě v sousedních ulicích v nich má být sazba vyšší. Proto je nutná změna vyhlášky. Náš návrh novelizace vyhlášky přinese po jejím schválení hlavním městem Prahou miliony do rozpočtu Prahy 1 navíc,“ konstatoval k návrhu novely Lamberti, který byl Zastupitelstvem Prahy 1 pověřen její přípravou.

  Zdroj: MČ Praha 1  Nepřehlédněte