• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Německé sestry si odbudou praxi v Domažlické nemocnici

  16.9.2023
  Simona Knotková

  Budoucí zdravotní sestry z Bavorska absolvují svou odbornou praxi v Čechách.

  Od tohoto akademického roku jim to umožní Domažlická nemocnice, která se dlouhodobě věnuje vzdělávání českých zdravotníků a poskytuje praxi i předatestační přípravu studentům středních i vysokých zdravotnických škol a lékařských fakult. Nově nabídne praktický výcvik i budoucím sestrám ze sousedního Bavorska. Vedení Plzeňského kraje, který nemocnici zřizuje, nemocnice a zástupci německého kraje Cham a Odborné školy ošetřovatelství v Bad Kötztingu v pátek podepsali smlouvu o spolupráci a zajištění praktické výuky, řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

  Na základě této smlouvy poskytne Domažlická nemocnice od září do července 2024 praxi až 30 německým studentům. „Cílem spolupráce je školit a vzdělávat praktikanty ve všech oblastech ošetřovatelství tak, aby byli univerzálně připraveni na práci ošetřovatele jak v lůžkové akutní a dlouhodobé péči, tak i v ambulantní péči. Nicméně letos se jedná o pilotní projekt, ve kterém se zaměříme na praxi v pediatrické péči,“ uvedl ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček. Právě nabídka praxe v pediatrii je podle něj v německém příhraničí nedostatečná, a proto bavorská odborná škola požádala o pomoc Domažlickou nemocnici, která má k této výuce vzdělávací akreditaci i potřebné kapacity.

  Studentkám se budou věnovat zkušené dětské i všeobecné sestry a budou na ně neustále dohlížet. „Některé z nich už třeba někdy v Německu pracovaly a jazyk částečně ovládají, nicméně studentky bude vždy doprovázet i přímo tlumočnice a samozřejmě jako zástupce školy také německá lektorka. Souběžně bude praxi vykonávat vždy nejvýše pět studentek,“ řekla hlavní sestra nemocnice Jana Boučková. Očekává ale také, že se studentky budou částečně učit i češtinu.

  „Lze očekávat, že stejně jako se rozvíjí přeshraniční turistika nebo se propojuje kultura či pracovní trh, tak se bude postupně propojovat i poskytování zdravotní péče. Toto je jeden z kroků, jak jít integraci naproti, a kde jinde než v Domažlicích, které jsou od hranic pár kilometrů,“ řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Nevyloučil, že Domažlická nemocnice může v budoucnu pečovat i o německé občany nebo komerčně poskytovat například operační sály německým lékařům.

  „Spolupráce se nám osvědčila v krizových situacích, jako jsou pátrací akce či nehody, při nichž obě strany pracují jako dobře promazaný stroj. Pojďme tuto spolupráci posunout do běžného života i mimo krizové situace,“ vyzval hejtman.

  Domažlická nemocnice je jedna z mála českých nemocnic, která má mezinárodní certifikát kvality ISO 9001:2015 a první, která si v roce 2019 nechala zhotovit audit k akreditaci pro celou nemocnici u prestižní auditorské společnosti TÜV SÜD z Německa, dodal Kokoška.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte