Nemocnice Písek zruší plánované operace. Nabízí protilátky, které chrání před těžkým průběhem Covid-19

26.11.2021
Jiří Bydžovský

Pacientům s Covid-19 a přidruženými chorobami nabízí písecká nemocnice protilátky. Monoklonální protilátky ochrání rizikové pacienty podobně jako očkování před těžkým průběhem onemocnění. Pacient si o ně musí požádat prostřednictvím praktického lékaře. Osoby s už prokázanou infekcí ale může ochránit jen podání protilátek. Od příštího týdne zruší nemocnice některé plánované operace kvůli zprovoznění další stanice ARO.

„Monoklonální protilátky se podávají pacientům s Covid-19 a přidruženými chorobami do deseti dnů od prvních příznaků, ideálně však hned na začátku choroby, kdy je jejich stav ještě uspokojivý a nevyžaduje léčbu kyslíkem. Požádat o ně mohou osoby s rizikem těžkého průběhu Covid-19, všichni starší 65 let a dále pacienti starší 55 let, kteří současně trpí některou přidruženou nemocí, například cukrovkou, kardiovaskulární chorobou, vysokým krevním tlakem, chronickým respiračním onemocněním nebo obezitou,“ uvedl Pavel Malina, primář Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek.

Monoklonální protilátky se nepodávají automaticky, musí o ně požádat sám pacient u svého praktického lékaře. Ten aplikaci domluví s nemocnicí. Protilátky se podávají ambulantně a aplikace trvá několik hodin. Před těžkým průběhem Covid ochrání jedince až na 50 dní. „Monoklonální protilátky podáváme denně průměrně sedmi až osmi pacientům. Díky tomu se nám daří výrazně snížit počet hospitalizovaných osob,“ dodal Pavel Malina.

V Písku je k dnešnímu dni s onemocněním Covid-19 hospitalizováno 30 osob, z nichž 2 leží na jednotce intenzivní péče a 2 na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Díky velkému procentu očkovaných osob nebyla ani při současném vysokém výskytu onemocnění kapacita nemocnice vyčerpána a mohli jsme v jen mírně omezeném rozsahu poskytovat elektivní péči a operovat, od příštího týdne se však bohužel z důvodu nutnosti otevření další stanice ARO plánované operace ruší“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Písecká nemocnice provádí denně až 500 odběrů pro PCR vyšetření a 60 antigenních testů. Laboratoř oddělení klinické mikrobiologie analyzuje denně přibližně až 600 PCR testů. Jsou to v rámci nemocnic velká čísla na špici kapacit. Od pondělí 22. listopadu navíc navýšila kapacitu odběrového místa i laboratoře o dalších cca 200 testů denně.

Nemocniční centrum nyní naočkuje přibližně 1100 osob týdně vakcínou Comirnaty (Pfizer), a to maximálně do 12 dnů od registrace. OČKO je otevřeno 2 dny v týdnu, vždy na 8 hodin. „V příštím týdnu plánujeme podávat navíc ještě tisíc dávek jednorázové vakcíny Janssen. Zájemci se mohou registrovat i pomocí telefonické linky 1221 a dalších linek, uvedených na webu nemocnice,“  řekl Pavel Malina.

Zdroj:vzNepřehlédněte