Nemocnice v Uherském Hradišti je nově centrem s péčí o předčasně narozené děti

11.5.2022
Redakce

Uherskohradišťská nemocnice získala na začátku května status perinatologického centra. Na základě žádosti, kterou schválily odborné společnosti, se společné pracoviště porodnicko gynekologického oddělení a novorozeneckého oddělení zařadilo do celostátní sítě pracovišť pečujících o předčasně narozené novorozence. Nemocnice také chystá přístavbu a rozšíření porodnicko gynekologického oddělení.

„Neonatální medicína za poslední roky velmi pokročila. V naší porodnici se díky erudovanému a specializovanému personálu a přístrojovému vybavení dokážeme postarat o novorozence, kteří se rozhodnou přijít na svět dřív. Jsem moc ráda, že se naše nemocnice zařadila mezi 14 specializovaných center v České republice,“ uvedla primářka dětského oddělení Irena Baroňová.

V porodnici se ročně narodí více než 1600 dětí, z toho zhruba 70 z nich má po porodu problémy s adaptací a vyžaduje specializovanou péči. „Maminky, které mají v době těhotenství potíže a hrozí jim předčasný porod, jsou pravidelně monitorovány. Díky perinatologickému centru bude jim i jejich nedonošeným miminkům poskytnuta v naší porodnici adekvátní odborná péče. Předejde se tak i nepříjemným zkušenostem z minulosti, kdy byli nedonošení novorozenci kvůli naplněné kapacitě ve zlínské porodnici převáženi do vzdálených specializovaných pracovišť,“ uvedla primářka porodnicko gynekologického oddělení Soňa Pánková.

Nemocnice chystá přístavbu a rozšíření porodnicko gynekologického oddělení. „Navýší se tak kapacita oddělení, komfort pro pacientky, rodičky i novorozence, zlepší se také zázemí pro personál. Stavební práce budou zahájeny v průběhu roku 2023,“ uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte