Neopatrnost muže z Rychnovska se nevyplatila. Kvůli domnělým bitcoinům přišel o více než milion

10.6.2022
Redakce

Devětašedesátiletý muž z Rychnovska přišel o téměř 1,28 milionu korun, když uvěřil internetovým podvodníkům a nevědomky jim zpřístupnil své internetové bankovnictví. Policie zahájila trestní řízení proti neznámému pachateli ve věci možného přečinu podvodu. V případě dopadení a prokázání viny hrozí pachateli až osm let vězení.

Podvedený muž policistům řekl, že ho oslovila žena s přízvukem a tvrdila mu, že na bitcoinovém účtu má 6200 amerických dolarů (téměř 143 tisíc Kč), které si může vybrat. „K tomu však bylo zapotřebí si nainstalovat program Anydesk, který umožnil vzdálený přístup do jeho počítače, a zpřístupnit jí také internetové bankovnictví,“ sdělila policejní mluvčí Lucie Konečná. Následné platby poškozený autorizoval, jelikož se domníval, že se jedná o převod peněz na jeho účet.

Policie dlouhodobě varuje před internetovými podvody, jejichž počet roste. Kriminalisté doporučují dodržovat zásady bezpečného obchodování. „Virtuální měny jsou stále aktuálnější a nabízejí nový druh financí a investic. S nimi se čím dál častěji také pojí podvody. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý. Největším nebezpečím v online prostředí je velký dosah,“ uvedla Konečná. Pachatelé mají navíc podle ní výhodu, že s oběťmi nepřicházejí během trestné činnosti do přímého fyzického kontaktu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte