• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nepohyblivou sestru nechala zemřít hlady. Žena vinu odmítá

  20.2.2024
  Simona Knotková

  Žena z Poděbrad v úterý u soudu připustila, že její počínání vedlo ke smrti její o dva roky mladší postižené sestry. Odmítá ale, že by svou příbuznou zavraždila.

  Státní zástupce tvrdí, že obžalovaná své pětačtyřicetileté nepohyblivé sestře se sníženým intelektem vědomě nepodávala léky ani dostatek jídla a nechala ji zemřít hlady na chodbě domu. Dva týdny před sestřinou smrtí převedla z jejího účtu přes milion korun.

  Handicapovaná žena zemřela 19. června 2022 v rodinném domě, který po smrti rodičů sdílela posledních pět let jen se svou o dva roky starší sestrou. V době úmrtí vážila při své průměrné výšce 37 kilogramů a měla proleženiny na 15 až 20 procent těla včetně týla, některé až na kost. Podle soudních znalců jí působily trýznivou bolest na hranici snesitelnosti.

  „Se sestrou jsem žila celý život a je mi to líto, že to takhle dopadlo. Moje jednání bohužel vedlo k tomu úmrtí,“ prohlásila v úvodu hlavního líčení u středočeského krajského soudu obžalovaná, která má nadprůměrné IQ 122. Policistům dříve řekla, že vyhladovění ji jako stanovená příčina smrti překvapilo, protože mladší sestře dávala jídlo i pití a někdy ji i sama krmila. Stejně tak ji překvapilo i překvalifikování trestného činu na vraždu. „Určitě jsem sestru nijak úmyslně nezavraždila,“ uvedla při policejním výslechu.

  Zatímco starší sestra obývala patro domu, mladší sestru, která od dětství trpěla mozkovou obrnou a později také Crohnovou chorobou, nechala několik posledních měsíců jejího života ležet na matraci v přízemní chodbě s odpadky. Obžalovaná tvrdí, že už sestru nedokázala dostat do schodů a že sestra s přemístěním souhlasila. V přízemí domu sice byla neobývaná místnost, podle obžalované v ní ale sestra být nemohla, protože pokoj byl plný nábytku a dalších věcí. „Jak začal covid, tak jsem odpadky nevynášela ven, protože jsem měla malou popelnici,“ vysvětlila žena, proč její nejbližší příbuzná ležela mezi smetím.

  Péči o sestru popsala obžalovaná tak, že jí ráno před odchodem do práce nechala v chodbě jídlo a večer po návratu z práce jí dala další. Omývala ji jednou za dva týdny přímo na matraci, zuby jí nečistila. Tvrdí, že proleženiny se snažila léčit dezinfekcí a speciálními náplastmi. Sestra podle ní nenaříkala a stěžovala si pouze na bolesti kolen.

  Obžalovaná připustila i to, že od května 2022 trávila více času mimo dům, protože se seznámila s novým přítelem. Když se v neděli 19. června vrátila domů, zjistila, že sestra je mrtvá. V pondělí šla žena do práce na finančním úřadě. Po návratu uklidila chodbu, mrtvou sestru umyla ve vaně, oblékla a přemístila na pohovku. Teprve v úterý dopoledne zavolala na záchrannou službu a oznámila úmrtí.

  Na dotaz, zda nezvažovala přemístění sestry do pečovatelského domu, obžalovaná odpověděla, že v období koronavirové pandemie byly uzavřené, takže to dále neřešila. Stejně tak se nijak konkrétně nezabývala koupí společného bezbariérového bytu, na kterou podle svých slov vybrala peníze ze sestřina účtu.

  Soud vynese rozsudek ve středu. Za vraždu spáchanou trýznivým způsobem ženě hrozí 15 až 20 let vězení.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte