Skříň po dědovi nemusí skončit u popelnic. Darujte ho do Nábytkové banky

13.1.2021
Redakce

„Je to místo, kde se potkává nabídka nábytku, co ještě může sloužit dál, s poptávkou lidí, kteří nemají možnost koupit si nový nábytek a přitom potřebují postel pro děti, skříň, židle a stůl, kde se mohou najíst,“ řekla radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě). Darovaný nábytek a spotřebiče musí být v dobrém stavu, přijímat se však bude i nábytek, který vyžaduje drobné opravy. V nabídce je i zařízení nové, které darovala firma IKEA.

Darovat nepotřebné kusy vybavení bytu mohou jednotlivci z hlavního města a blízkého okolí i firmy. O nábytek mohou zažádat lidé, kteří jsou ve finančních potížích a kteří mají doporučení odboru sociálních věcí nebo spolupracují se sociální službou. Podle ředitele CSSP Martina Šimáčka je v Praze přes 20 tisíc osob, které potřebují podporu při bydlení dávkou v podobě příspěvku na bydlení nebo doplatku na bydlení. Pomoc by tak měla směřovat k lidem, kteří se například vrátili z vězení, žili v dětském domově, mají zkušenost se životem na ulici a podobně. Nábytková banka je tak podle Šimáčka stupněm pomoci lidem k zajištění vlastního bydlení.

Potravinová banka pomáhá všem potřebným. Zájem o pomoc je obrovský

Nábytková banka hlavního města má nyní čtyři zaměstnance, a to vedoucího, technika a dva řidiče, kteří mají na starosti transport nábytku. O servis a opravy nábytku a elektroniky v bance by se podle Johnové v budoucnu mohly starat osoby se znevýhodněním, které mají s nalezením zaměstnání problém. Banka by tak fungovala jako sociální podnik.

Sídlo nábytkové banky je v budově v majetku hlavního města. Vstupní náklady na zbudování banky byly 2,85 milionu korun. Z těchto peněz se mimo jiné prostory upravovaly a nakoupila se dodávka pro převoz nábytku. Provozní náklady jsou podle radní asi 0,5 milionu ročně.

Hlavní město dříve využívalo nábytkovou banku neziskové organizace R-Mosty. Nábytková banka hlavního města by měla mít vyšší kapacitu, uvedla radní. Podobná zařízení fungující jsou i v dalších městech republiky.

adp/ČTKNepřehlédněte