Jiří Dvořák, jenž za útoky na několik žen v Praze dostal doživotní trest, podal ústavní stížnost. Informaci z justiční databáze potvrdila Natálie Nechvátalová ze soudního odboru vnějších vztahů.
Rozhodnutí dosud nepadlo. Bývalý letecký konstruktér Dvořák se podle pravomocného rozsudku chtěl ženám mstít za domnělá příkoří. Dopustil se vraždy, pokusu o další vraždu, pokusu o těžké ublížení na zdraví, nedovoleného ozbrojování a poškození cizí věci.
Ústavní stížnost je poslední zbývající mimořádný opravný prostředek. S dovoláním k Nejvyššímu soudu Dvořák neuspěl. „Z napadených rozhodnutí vyplývá, že soudy věnovaly hodnocení důkazů náležitou pozornost. Příslušná skutková zjištění byla učiněna na podkladě zhodnocení relevantních důkazů, převážně v podobě svědeckých výpovědí, odborných vyjádření, znaleckých posudků, kamerových záznamů a dalších listinných důkazů,“ konstatoval Nejvyšší soud.
První z útoků spáchal Dvořák 25. června 2021, kdy si počkal před svým bývalým pracovištěm na kolegyni, kterou vinil ze ztráty zaměstnání. Vychrstl na ni kyselinu sírovou. Žena musela po útoku strávit několik týdnů na popáleninové klinice. Hůře nedopadla jen díky tomu, že se k muži stihla otočit zády.
Policisté následně Dvořáka hledali v jeho bytě v pražské Libni. Příbytek našli zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů lehce zranilo nastražené zařízení. Podle rozsudku bylo umístěno tak, aby zasáhlo do hlavy a krku pronajímatelku bytu.
Tři dny po útoku na kolegyni se Dvořák vypravil na úřad práce na Vinohradech. Vnikl do kanceláře ženy, která ho v roce 2016 vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. Matku dvou dětí střelil a odešel. Policisté ho zadrželi v centru Prahy několik hodin poté. U sebe měl pistoli, kterou upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.
Dvořák se na své činy podle verdiktu dlouho připravoval, zbraň si pořídil už v roce 2015 po skončení pracovního poměru. Později dostal soudní příkaz, aby se vystěhoval z libeňského bytu, kde přestal platit nájemné.Také byl odsouzen k desetiměsíční podmínce za vydírání a pomluvu. V červnu 2021 ho soud vyrozuměl o konání zasedání, na kterém mu byl trest přeměněn na vězení. Proto se rozhodl pomstít, a to i dalším lidem, s nimiž měl v posledních letech spory.
Zdroj: ČTK