• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Neštěstí před Vánoci. V Odře uhynuly desítky ryb

    18.12.2024

    V Ostravě došlo k úhynu desítek ryb v řece Odře. Hasiči a úřady reagovali rychle, zdroj znečištění byl pravděpodobně krátkodobý. Policie zahájila vyšetřování.

    Ostrava se potýká s dalším ekologickým problémem. V řece Odře uhynulo několik desítek ryb, informovali o tom hasiči a představitelé města. Zdroj znečištění byl podle všeho krátkodobý, jelikož další úhyn ryb už nebyl zaznamenán.

    Hasiči v reakci na situaci umístili nornou stěnu před Bohumínem, kterou však později začali demontovat. Na místo dorazila chemická laboratoř pro odběr vzorků vody, stejně jako pracovníci České inspekce životního prostředí a Povodí Odry.

    Náměstek ostravského primátora Aleš Boháč uvedl, že znečištění nesouvisí s nefunkční centrální čistírnou odpadních vod, která je mimo provoz od zářijových povodní. Hasiči prohledali tok řeky a vyloučili souvislost s několika průmyslovými objekty v okolí. Vzorky byly odebrány v průmyslovém areálu Odra.

    Policie případ vyšetřuje jako poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení a plánují zadat znalecké posudky.

    Není to poprvé, co se Odra potýká s úhynem ryb. Podobné případy byly zaznamenány i v minulém roce, a to jak na české, tak na polské straně hranice. Příčiny byly různé, od extrémního počasí až po nedostatek kyslíku ve vodě.

    Ostravská čistírna odpadních vod by měla částečně obnovit provoz do konce roku, plné zprovoznění včetně biologického čištění se očekává do konce února příštího roku.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte