• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nevíte, co s penězi? Kupte si zámek

    Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nabízí k prodeji barokní zámek Bezdružice na Tachovsku, nejméně za 54 milionů Kč. Vyhlásil výběrové řízení s elektronickou aukcí. Kromě památky, mezi jejímiž majiteli byl také slavný renesanční šlechtic a cestovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, získá nový vlastník téměř dvouhektarový lesopark. Uvedl to úřad na na webových stránkách.

    „Elektronická aukce areálu s minimální vyhlašovanou cenou 54 milionů korun bude zahájena 29. dubna v 10:00 a potrvá do 30. dubna do 10:00,“ řekla mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Zájemci musí do 28. dubna 24:00 složit kauci pět milionů Kč. „Aby byla aukce úspěšná, musí v ní padnout alespoň jeden příhoz, a to nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 54 milionů korun. Další příhozy musí částku navýšit nejméně o 30 000 korun,“ řekla.

    Prohlídky areálu budou 3. a 15. dubna, vždy od 10:00 do 12:00, uvedla plzeňská pobočka ÚZSVM.

    První aukce zámku s minimální cenou 60 milionů Kč se konala letos 10. a 11. února. Kauci ale nesložil nikdo, a proto byla zrušena.

    Zámek Bezdružice, který je kulturní památkou, získal podle mluvčí stát loni po rozhodnutí soudu po odsouzeném, který se dopustil rozsáhlé trestné činnosti. Výnos z prodeje areálu převede ÚZSVM na speciální účet ministerstva spravedlnosti na pomoc obětem, řekla. Před více než deseti lety koupil zámek podnikatel Jiří Kubíček, který tam měl obří sbírku vycpaných zvířat. V červnu 2022 byl odsouzen k osmi letům vězení za podvedení téměř 8000 investorů, jimž podle rozsudku způsobil škodu 2,25 miliardy Kč. Policisté mu obstavili majetek. Zámek je teď podle ÚZSVM z většiny vyklizený. Stát ho převzal loni o prázdninách a musí ho do dvou let prodat.

    Zámek stojí na místě středověkého hradu ze 13. století. Současnou podobu získal v 18. století. V roce 1868 ho dali majitelé k dispozici rakousko-uherským úřadům. Přeměnil se na kanceláře, v části byl soud a vězení. „Po roce 1952 byl upraven na rekreační zařízení a ozdravovnu ČKD Praha. V letech 1999 až 2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce objektu, který byl následně otevřen veřejnosti,“ řekla Tesařová. V roce 2014 vznikly v zámku pokoje se sociálním zařízením, kuchyně pro restauraci a vinárna. Část památky byla uzpůsobena pro prohlídky.

    Objekt zámku je na svažitém terénu a podle ÚZSVM je velmi rozsáhlý a členitý. Skládá se ze Švamberského křídla, středního, jižního a hradního křídla. Mimo zámek jsou trafostanice, kuchyně, sklad, garáže, kotelna a skleník.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte