Vyšší daň z nemovitosti by mohli od roku 2026 platit majitelé osmi nevyužívaných budov v Kroměříži, které podle zástupců radnice hyzdí město. Nově by se na ně vztahoval nejvyšší možný místní koeficient pět pro výpočet daně. Majitelé vybraných budov by tedy platili několikanásobně vyšší daň než dosud, mělo by jít o tisíce korun. Přesné vyčíslení dělá finanční úřad. Přípravu změny místního koeficientu daně pro konkrétní nemovitosti schválili zastupitelé města.
Chystané opatření se týká bývalého hotelu Haná na Velkém náměstí, někdejšího biskupského pivovaru a sodovkárny v ulici Na Kopečku, bývalého sídla společnosti Elma-Therm v Tovačovského ulici, budovy někdejší restaurace na Slovanském náměstí, objektu bývalé pekárny na sídlišti Barbořina a tří zanedbaných domů na Riegrově náměstí. „Jsou to všechno nemovitosti, které se nacházejí v centru nebo blízko centra Kroměříže. S tím, že jsou dlouhodobě opuštěné. Je tam zvýšený výskyt bezdomovců, je tam problém s hygienou a tak dál,“ řekl místostarosta Jan Hebnar (ODS).
Kvůli zanedbaným objektům má podle něj radnice vyšší výdaje na udržování čistoty ve městě. „Stejně tak to odrazuje turisty. Přece jen Kroměříž jako město památek UNESCO žije z turistického ruchu a když tady máme rozpadlé nemovitosti dlouhé desítky let, o které se vlastníci nestarají, tak to plošně ubližuje podnikatelům a lidem, kteří na turistickém ruchu nějakým způsobem profitují,“ uvedl Hebnar.
Proti připravované změně hlasoval pouze opoziční zastupitel Petr Komínek (za Jaroslav Němec – Nezávislí). „Problém mám s tím, že tuto daň považuji za zlodějskou. Toto je daň, kterou si státy vymyslely, aby dostaly z lidí snadno peníze, protože neumí vybírat jiné daně. Určitě jsou i jiné páky jak donutit lidi, aby se o své nemovitosti starali,“ řekl Komínek.
Poté, co město návrh na změnu místního koeficientu daně zveřejní, budou moci majitelé dotčených nemovitostí podávat případné námitky a připomínky. O nich by opět rozhodovalo zastupitelstvo. Obdobné opatření, které nyní chystá Kroměříž, před nedávnem přijala například radnice ve Znojmě.
Od letoška Kroměříž zavedla místní koeficient pro výpočet daně z nemovitých věcí pro rekreační budovy, garáže a ostatní zpevněné plochy pozemku 1,5 a pro stavby a zdanitelné jednotky pro podnikání koeficient dva. Zvýšení daně zahrnovalo supermarkety, výrobní areály nebo kancelářské budovy. Ostatními zpevněnými plochami pozemku se myslí parkoviště před supermarkety, odstavná stání nebo vydlážděné skladovací prostory. Pro nemovitosti sloužící k bydlení město Kroměříž místní koeficient zavedený nemá, lidé tedy platí sazbu stanovenou ze zákona.
Daň z nemovitých věcí administruje a vybírá stát prostřednictvím finančních úřadů. Ze zákona je ale stoprocentním příjmem obce. Obce a města však mohou výši daně ovlivnit uplatněním místního koeficientu, kterým se násobí výše daně stanovená státem.
Zdroj: ČTK