• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nevzdělaná generace. Roste počet dětí, které předčasně odchází ze školy

  29.5.2024
  Simona Knotková

  Na základních školách v Plzni začal nový projekt nazvaný Doučování jako prevence školního neúspěchu. Má zabránit předčasným odchodům dětí ze škol.

  Jejich počty rostou, v Plzeňském kraji nejvíce na Tachovsku a v krajském městě. Cílem plzeňského programu je podpořit žáky, u nichž je zvýšené riziko, že ukončí školní docházku dříve než v deváté třídě. Město na něj vyčlenilo 400 000 korun na dobu od května do konce kalendářního roku, řekla mluvčí magistrátu Barbora Hájková. Reaguje tím na útlum státní podpory. V případě vyšší poptávky zajistí další peníze, projekt je zatím schválený na dva roky.

  „Náš odbor školství dlouhodobě monitoruje počty žáků základních škol, kteří ukončují docházku dříve než v deváté třídě, a rovněž nárůst počtu těchto případů,“ uvedla mluvčí. Magistrát podle náměstkyně primátora Lucie Kantorové (ANO) monitoringem dále zjistil, že se u těchto žáků zvyšují počty omluvených i neomluvených hodin a na děti často nepůsobí motivačně rodinné zázemí. „Podpora jejich doučování ze strany státu se utlumuje, a proto jsme se rozhodli, že situaci zlepšíme alespoň na úrovni města,“ uvedla.

  Město Plzeň jako zřizovatel 26 základních škol podpoří doučování přímo ve školách, kde učitelé děti nejlépe znají a mohou je cíleným doučováním účelně podpořit. „Na každém řediteli bude, jak podpory využije a jak doučování nastaví. Platí ale, že možnosti podpory vytipovaných žáků škola projedná s jejich zákonnými zástupci,“ uvedla náměstkyně.

  První etapa projektu Doučování jako prevence školního neúspěchu podle ní potrvá dva roky. „Podporovaná časová dotace doučování jsou dvě hodiny týdně pro jednu skupinu, která může mít do deseti žáků,“ řekla mluvčí města. Škola může podporu čerpat podle aktuální situace. Garantuje obsah, kvalitu a organizaci doučování. Peníze dostane zpětně podle odučených hodin v závěru letošního roku.

  Magistrát doučování zmonitoruje závěrem školního roku. V případě vyšší poptávky přidá peníze. „Zatím schválené zdroje máme na tento rok a souběžně se začátkem nového školního roku budeme připravovat financování na další rok 2025,“ dodala mluvčí.

  Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (ANO) zástupci kraje, středních škol i firem stále častěji docházejí do základních škol a snaží se rodiče a děti přesvědčovat, aby se hlásili na střední školy a učiliště a dokončovali je. Na Tachovsku a Plzeňsku jsou největší průmyslové zóny v regionu a tamější firmy lákají do montoven také děti, které odcházejí ze základních škol. „Je těžké odolat, když tam někdo se základním vzděláním dostane průměrný plat v Česku. Musíme udržet děti ve škole co nejdéle,“ řekl. Podle vedoucí krajského odboru školství Jaroslavy Havlíčkové je na středních školách v kraji dost míst, každoročně asi 7200, a vycházejících žáků je přibližně 5600.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte