• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nezaměnitelné oslavy. Malíř a světoběžník Šafránek vystavuje v královéhradecké galerii

  3.2.2023
  Fefík

  Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela dvě nové výstavy. V prostoru Bílé kostky je tvorba královéhradeckého rodáka Jana Šafránka, Černá kostka poskytne prostor pro video práce Michaely Vélové Maupicové, které byly doposud veřejnosti představeny jen okrajově.

  Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela dvě nové výstavy. V prostoru Bílé kostky je tvorba královéhradeckého rodáka Jana Šafránka, Černá kostka poskytne prostor pro video práce Michaely Vélové Maupicové, které byly doposud veřejnosti představeny jen okrajově.

  Výstava Jana Šafránka s názvem Kavárna Kubišta návštěvníkům prezentuje průřez tvorbou tohoto malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy mohou návštěvníci na stěžejních dílech jednotlivých dekád, které jsou dále doplněny rozsáhlým souborem kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.

  První malířské pokusy jsou u Šafránka spojeny s vytvářením drobných variací modernistických krajin a kopiemi slavných portrétních obrazů se silným psychologickým akcentem.

  Šafránkova plátna navazují na řadu předchůdců – od malířů italské renesance, kteří zachycovali nejrůznější slavnosti, biblické příběhy a filozofické disputace v reáliích své doby, přes staré holandské mistry, s nimiž ho spojuje smysl pro grotesknost lidského počínání, dále žánrovou malbu 18. a 19. století, společenskou satiru a karikaturu 1. poloviny 20. století až po americký regionalismus a evropský civilismus meziválečného období,“ vysvětluje kurátorka výstavy Petra Příkazská.

  V náročných časech se humoru daří. Nabízíme malý koktejl vtipů ze SORRY

   

  Jan Šafránek se narodil v Hradci Králové, kde působil do roku 1974. Pro Bio Central (původně Kino Jas) dříve ručně maloval sedmimetrové poutače, které byly instalovány ve veřejném prostoru. Šafránek posléze odešel do Prahy, kde se stal součástí disentu a podepsal Chartu 77. V té době zrealizoval několik neoficiálních bytových výstav. V roce 1979 byl donucen emigrovat do Rakouska, kde studoval Akademii užitého umění ve Vídni. Následně se usadil v Austrálii a postupně procestoval Nový Zéland, USA, Mexiko, státy Jižní Ameriky a Tichomoří. Od roku 1990 střídavě pobývá v České republice a Rakousku.

  Výstava Jana Šafránka bude k vidění do 11. června.

  Druhá z otevíraných výstav představí tvorbu pohyblivého obrazu a kresby multimediální umělkyně Michaely Vélové Maupicové. Její práce byly dříve prezentovány v Národní galerii Praha, v pražském Topičově salonu nebo v kutnohorském GASKu. Stěžejním dílem královéhradecké výstavy bude video Kry (2007), které je záznamem performativní instalace v krajině, kde na vodní hladině plují dva záhadné duté bílé objekty – úkryty, z jejichž útrob se ozývají neidentifikovatelné, zdánlivě zvířecí zvuky.

  Zdroj: Galerie moderního umění v Hradci Králové  Nepřehlédněte