• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nezapomněli jste na svých 22 miliard? Aneb akcie z kupónovky

  24.10.2017
  Petr Fejtek

  Drobní čeští akcionáři mají podle konzervativních odhadů v akciích z kuponové privatizace stále miliardy korun. Stále existuje 457 firem z kuponové privatizace. Účetní hodnota podílů menšinových akcionářů ve 423 firmách, s jejichž akciemi se neobchoduje na burze či v RM-Systému, je odhadována na 21,7 miliardy korun.

  Tento článek vychází také v časopise PROFI Poradenství & Finance 

  Jedná se často o „zapomenuté“ peníze. Devadesát procent uvedeného objemu je stále na tzv. nezařazeném účtu. Existuje 1 389 609 účtů, na které jejich majitelé tak trochu zapomněli. Některé firmy již samozřejmě neexistují, nicméně je stále velké množství těch, které mají určitou hodnotu.

  Jak tedy zjistit, jestli nepatřím k této početné skupině a jak dále postupovat?

   

  1) Ověřte si existenci majetkového účtu v nezařazené evidenci:

  Jedná se o bezplatnou službu Centrálního depozitáře. Na níže uvedené adrese si pod rodným číslem/IČ ověřte, zda nějaký účet existuje.

  ZDE

  2) Pokud ano, je potřeba zjistit, jaké cenné papíry jsou na tomto účtu vedeny. Můžete využít služeb jakékoliv firmy, která s depozitářem spolupracuje.

   ZDE

  Zpravidla je nejjednodušší obrátit se banku, který má k tomuto účtu přístup. Osobně doporučuji Fio banku, která je v tomto ohledu nejvýhodnější (130Kč), popř. KB (pro klienty 150Kč, ostatní 300Kč) nebo Raiffeisenbank (100Kč, pouze pro klienty). Díky tomuto výpisu zjistíte, čeho a v jakém množství jste majiteli.

  3) Je dost možné, že vlastníte akcie dnes už neexistující firmy.

  V obou vlnách kupónové privatizace bylo privatizováno celkem 1 664 státních podniků, dnes stále existuje 457 z nich. Ale stále je to lepší, než zkoušet štěstí v loterii. Ve hře je 22 miliard a vyhraje nepoměrně víc lidí.

  4) Co s nimi, v případě, že je opravdu vlastníte?

  Pokud je chcete prodat, s některými méně známými akciemi se obchoduje v RM-Systému, další informace lze najít na serveru kurzy.cz a specializovaných webech – zejména doporučuji www.in-server.cz, kde lze nalézt spoustu dalších aktuálních informací a který se přímo na nekótované akcie specializuje.

  5) Pro představu – jen v Pražské teplárenské mají drobní akcionáři v nevyzvednutých dividendách a dražebním výtěžku přes 110 milionů korun. V roce 2013 vyplácela firma dividendu 4000 korun na akcii.

  Určitě platí, že si nechte vyhotovit výpis, aktualizujte správnou adresu v centrálním depozitáři a zjistěte si, zda a jaké akcie vlastníte. Ty si převeďte na svůj účet. Se základní správou Vám pomůže i pracovník banky, popř. mi můžete poslat mail. Vyzvedávejte si dividendy, případně tyto akcie prodejte. Ale byla by škoda neudělat nic.  Nepřehlédněte