• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nezvyklý jev na Brněnské přehradě: Někde je led silný, jinde extrémně nestabilní

    Nezvyklý jev nyní pozorují strážníci na Brněnské přehradě, kde měří sílu ledu. Na části přehrady už by síla ledu měla být dostatečná na to, aby unesla dospělého člověka, dosahuje až 15 centimetrů. V jiné části je ale led extrémně nestabilní, je silný kolem pěti centimetrů a odtává. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Jako bezpečná síla ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů.

    Na jihu Moravy v posledních dnech mrzlo, v noci se teploty pohybovaly výrazněji pod nulou, mrzlo i přes den. Za uplynulý týden tak v přístavišti dosáhla tloušťka ledu zhruba 15 centimetrů. Taková síla by měla být dostatečná, aby unesla dospělého člověka. Návštěvníci zamrzlé plochy by však podle Ghanema měli vést v patrnosti, že na nosnost ledu má vliv i počet lidí na ploše, působení vodních proudů, stoupání bahenních plynů i intenzita přítoků do nádrže. Bezpečný pohyb proto nelze nikdy spolehlivě garantovat a vstup je na vlastní nebezpečí.

    „Přibližně pod polovinou zamrzlé hladiny navíc nastal nezvyklý jev, který nikdy nezaznamenali ani dlouholetí pamětníci z poříční jednotky městské policie. Zhruba od úrovně areálu lodních sportů pod Kozí horkou dál proti proudu je led extrémně nestabilní. Má okolo pěti centimetrů, ale i méně, a navíc navzdory mrazům na mnoha místech dál odtává,“ uvedl mluvčí.

    Vysvětlení podle něj není jednoznačné. Příčinou mohou být například intenzivnější přítoky v období po povodních, které způsobily dočasnou změnu proudění vody.

    Optimálně nezamrzly ani některé menší nádrže. Třeba v Medlánkách strážníci naměřili pět centimetrů, v Holáskách jen tři centimetry. V Mariánském údolí ledová vrstva zesílila na devět až deset centimetrů. Lépe na tom byl rybník v Jehnicích. Hlídka poříční jednotky odtud hlásila 13 centimetrů tloušťky ledu.

    Bruslaři a další návštěvníci by se měli i tak pohybovat jen v mělkých oblastech, tedy obvykle pouze podél břehů. Pomoci jim může speciální vybavení, jako jsou například bodce, díky nimž je možné dostat se z vody snadněji zpět na zamrzlou hladinu. K přivolání pomoci ze břehu doporučuje městská policie aplikaci Záchranka. Při jejím použití mohou dispečeři na tísňové lince lokalitu přesně zaměřit.

    Vytrvalých mrazů využili i strážníci. V uplynulých dnech na Brněnské přehradě trénovali záchranu a vyprošťování lidí propadlých ledem do vody. Poříční jednotka městské policie plní i funkci vodní záchranné služby.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte