• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Noční akce odhalila černé pasažéry

  25.2.2024
  Simona Knotková

  Téměř 11 procent cestujících vykázali v noci na sobotu asistenti přepravy a strážníci z tramvají a autobusů v Ostravě.

  Nejčastějším důvodem bylo to, že cestující neměli jízdenku. Šlo o další noční akci Dopravního podniku Ostrava (DPO) v letošním roce. Zkontrolovali 1364 cestujících ve 46 spojích. Tramvaje muselo opustit 154 z nich, sdělila mluvčí DPO Tereza Šnoblová. Asistenti přepravy se zaměřili na spoje projíždějící centrem města a obvodem Ostrava-Jih.

  Do akce se zapojilo 11 asistentů přepravy a šest strážníků. „Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu, v několika případech šlo o vyloučení za obtěžující jízdu pod vlivem alkoholu,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

  Asistenti přepravy v Ostravě fungují od roku 2017. Vedení města a dopravního podniku tehdy uvedlo, že jejich zavedení je reakcí na stav, kdy část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy, nebála se revizorů a neplatila za jízdenky. To vyvolalo kritiku některých organizací, které opatření označovaly za rasistické.

  I když nočních bezpečnostních akcí přibývá, vyloučených cestujících ubývá. Asistenti přepravy tak loni vyloučili nejméně cestujících za posledních několik let. Oproti roku 2022 to byl pokles o pět procent. Loni nočních akcí bylo osm. Při nich zkontrolovali v rizikových spojích, například v okolí Stodolní ulice v centru Ostravy, přibližně 13.000 cestujících. Z nich vyloučili zhruba 1300 lidí, tedy okolo deseti procent. V letech 2021 a 2022, kdy bylo kontrol méně, vyřadili z jízdy 17, respektive 15 procent cestujících.

  Asistenti přepravy, kterých v DPO pracuje pět desítek, kontrolují dodržování přepravních podmínek, nepokutují a mimo jiné cestujícím pomáhají například s nástupem a výstupem, nebo i s koupí jízdného. Při nočních akcích jsou spolu se strážníky na různých linkách MHD.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte