Nová doba. Do armády můžete i s tetováním

4.2.2023
Simona Knotková

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel Řehka v pátek podepsal příslušné nařízení, uvedl na facebooku vrchní praporčík armády Peter Smik. Tetování budou moct vojáci mít na pažích, předloktí, hřbetu ruky nebo na krku. Podle serveru iROZHLAS.cz bude tetování i nadále zakázané například na obličeji.

Rozvolnění ohledně tetování Řehka již dříve zdůvodnil snahou zjednodušit nábor nových vojáků. „Dnes už není doba, kdy tetování má jenom kriminálník, dnes je to mezi mladými lidmi normální,“ řekl. O změně nařízení mluvil i ve středu a ve čtvrtek při návštěvě vojáků v Pobaltí.

Podobně se v pátek vyjádřil i Smik. „Jdeme s dobou a hlavně přestáváme lidi nesmyslně šikanovat za věc, která je v dnešní době naprosto normální. A věřím, že to pomůže i náboru,“ uvedl.

Případnou závadnost tetování, například v případě extremistických symbolů, mají na starosti při vstupních prohlídkách lékaři, při podezření rozhodnou odborníci. Projevy extremismu mají za úkol sledovat i Vojenské zpravodajství a Vojenská policie.

Podle serveru iROZHLAS.cz se Smik o změnu nařízení pokoušel dva roky. Na základě dotazníků, které mezi vojáky a vojákyně rozeslal, odhaduje, že nějaké tetování má čtvrtina z nich. Odhadl také, že kvůli viditelnému tetování armáda odmítala asi desetinu zájemců o vstup.

Armáda by měla mít do roku 2030 podle platných dokumentů 30 000 vojáků. Na počátku letošního roku jich v armádě sloužilo 22 866. Vedení armády i ministerstva obrany proto hledá způsoby, jak nábor zrychlit.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte