Nová linka v olomoucké nemocnici zrychlí rozbory vzorků

8.5.2022
Redakce

Fakultní nemocnice Olomouc zprovoznila novou automatickou linku společnosti Siemens na rozbor vzorků krve, moče či mozkomíšního moku. Linka zrychlila analýzu vzorků, zvýšila její spolehlivost i bezpečnost laborantů. ČTK to dnes sdělila vedoucí oddělení klinické biochemie FN Olomouc Jitka Prošková. Oborníci v laboratoři denně vyšetří zhruba 2000 vzorků nejen pro potřeby FN Olomouc, ale i dalších spádových zdravotnických zařízení.

Automatická linka měří na délku 27 metrů a skládá se ze vstupního a výstupního modulu, do kterého laboranti vkládají zkumavky s biologickým materiálem. Výkon vstupního modulu je až 750 zkumavek za hodinu. „Všechny procesy jsou řízeny softwarem, který komunikuje s laboratorním informačním systémem, a poskytuje tak přehled o celé laboratoři, upozorňuje obsluhu na případné problémy a chyby. Přínosem pro provoz je minimální kontakt laborantů se vzorkem a tím zvýšení jejich bezpečnosti, snížení subjektivních chyb, standardizace laboratorních procesů, zvýšení produktivity zaměstnanců a v neposlední řadě snížení nákladů,“ uvedla Prošková.

Zkumavky jsou vloženy na pneumatický dopravníkový pás, přístroj přečte jejich čárový kód a poté putují do jedné ze tří chlazených centrifug. V nich se po deseti minutách stáčení oddělí krvinky od tekuté části krve. Poté jsou zkumavky automaticky odzátkovány a dopraveny k jednomu z připojených analyzátorů. „Do linky jsou u nás zapojeny tři biochemické analyzátory, z nichž každý má výkon 1200 fotometrických metod za hodinu a na každém lze vyšetřovat až 67 různých metod. Zapojeny jsou i dva imunochemické analyzátory, každý o výkonu 440 testů za hodinu a až s 42 různými metodami,“ uvedla Prošková.

FN Olomouc je šestou největší nemocnicí v ČR. Zařízení má pět desítek pracovišť, bezmála 1200 lůžek a zhruba 4200 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte