• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nová pila na Plzeňsku zaměstná stovky lidí

  13.4.2024
  Simona Knotková

  KLAUS Timber a.s., významný evropský výrobce a vývozce atypických dřevěných palet a dřevěných obalů, otevřel v pátek v Dvorci u Nepomuku novou pilu a linku na palety za 650 milionů korun.

  Česká firma, která loni vyrobila šest milionů palet, vyváží 70 procent produkce. Mezi její klienty patří třeba BMW, Siemens a Bosch. Klaus Timber, který investoval za pět let do tří závodů 1,5 miliardy Kč, má sedm výrobních linek s kapacitou deset milionů palet ročně, řekl majitel Marcel Klaus.

  Na palety loni firma zpracovala 105 000 metrů krychlových řeziva. „Dosud jsme řezali jen na pile v Drahkově asi čtvrtinu řeziva a zbytek dokupovali. Díky nové pilnici chceme poměr postupně otočit,“ uvedl Klaus. Podnik pracuje se smrkovým a borovým dřevem.

  „Situace v celé Evropě je ale už druhým rokem extrémně špatná, evropská ekonomika nešlape. Je vysoká cena kulatiny a nedostatek zakázek,“ řekl. Podnik žádné odběratele neztratil, ale každý teď bere méně než dřív. Ještě v letech 2021 a 2022 zpracovával 125 000 m3 kulatiny a vyráběl sedm milionů palet. Loni klesl na 105 000 m3. „Letos doufáme, že objem udržíme,“ uvedl.

  Nová pila bude zatím pracovat v jedné směně. Podnik se 400 zaměstnanci pro ni zatím přijal 35 zaměstnanců a na druhou směnu jich nabere ještě jednou tolik. Ve dvou nových halách ve Dvorci, části Nepomuku, je kromě pily a sedmé linky na palety ještě sklad a manipulační plocha, vše za 650 milionů Kč, z toho 400 milionů stála technologie.

  „Chloubou je pilnice. Hlavní agregát je od německé EWD, nic lepšího na trhu není. Za ním jsou dvě rozmítací pily Weinig a všechno ostatní je z Dřevostroje Čkyně, našeho tradičního a velmi kvalitního partnera,“ řekl Klaus. Podle něj je teď podnik vybaven nejlépe za všech výrobců palet v ČR. „Trh se určitě zlepší. Trochu doufám, že lepší doba začne na podzim, ale může se stát, že oživení přijde až v roce 2025,“ uvedl.

  Klaus Timber loni utržil 1,5 miliardy Kč. „Ale obrat není úplně vypovídající, záleží na ceně řeziva v tom roce. Měříme se zpracovanými kubíky a zajímá nás EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy). Roky 2021 a 2022 byly krásné, a to jak v dřevařině, tak v ‚paletařině,“ uvedl Klaus.

  Historie firmy začala v roce 1998, kdy se Klaus rozhodl opustit práci v německé rybárně, vrátil se do Česka. Pronajal si polorozpadlý zemědělský areál v Kladrubcích a o rok později začal produkovat atypické palety. Podnik se postupně rozšiřoval, přibyla poloautomatická linka, pila v Drahkově a areál pro sušení ve Dvorci. V roce 2016 tam Klaus koupil sousední osmihektarovou průmyslovou zónu, kde na zelené louce vznikl areál s 12 halami s výrobní a skladovací plochou 3,5 hektaru. Byl otevřený v roce 2019 a postupně expanduje, osm hektarů zóny už je plných, podnik teď koupil vedlejší tři hektary od firmy Xaverov, kde výhledově chce zpracovávat štěpku a piliny.

  Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je většina zaměstnanců z jihu Plzeňska, kde není tolik pracovních příležitostí. „Je to společensky odpovědná firma, spolupracuje s regionem a obcemi. Je to takový baťovský model, který se snaží udržovat komunitu a plánuje stavět byty pro své zaměstnance. Řešíme s nimi a s Ředitelstvím silnic a dálnic lepší napojení na hlavní tah I/20, aby se doprava vyhnula Nepomuku,“ uvedl.

  „Město je rádo za Top Ten podnikatele v republice. Jsou tu špičkové technologie, na střechách soláry, krásný areál a dává práci hodně lidem,“ řekl starosta Vladimír Vokurka (za ANO). Podle něj je výroba ekologická, například z dřevního opadu vyrábí teplo pro areál.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte