Nová poslankyně za hnutí ANO Renata Oulehlová se chce zabývat sociálními tématy

13.10.2021
Roman Kořinek

Nová poslankyně hnutí ANO Renata Oulehlová, která je zároveň starostkou Sokolova, se chce ve sněmovně zaměřit na sociální témata a transformaci Karlovarského kraje. Ve volbách ji posunuly preferenční hlasy, se zvolením nepočítala. Do prosince se chce rozhodnout, zda si nechá obě funkce. Chce ale zůstat krajskou zastupitelkou.

„Pro celý náš kraj je důležitý ten náš věčný boj s větrnými mlýny, obchod s chudobou, sociálně vyloučené lokality, lidé, kteří nedokážou dodržovat zásady slušného chování, to je to, co nás trápí. A potom také paliativní a hospicová péče, které nejsou dodnes dostatečně podporovány,“ řekla Oulehlová.

Sokolov se s dalšími městy v zemi ohradil proti zrušení takzvaných bezdoplatkových zón, kde sociálně slabí nedostávali příspěvek na bydlení. Podle starostky s nimi mělo město dobré zkušenosti. Jejich zrušení pomůže takzvaným obchodníkům s chudobou, kteří skupují byty a pronajímají je lidem na sociálních dávkách, přičemž za nájem inkasují mnohokrát více, než je běžné nájemné v místě. Jednou z možností, jak situaci řešit a co by chtěla navrhnout ve Sněmovně, je zavedení cenových map, na základě kterých by město určovalo možnou výši nájemného.

Zabývat se chce také plánovanou transformací regionu po těžbě uhlí a transparentním rozdělením evropských peněz z Fondu spravedlivé transformace. I kvůli tomu chce zůstat dál na kraji jako opoziční zastupitelka.

Oulehlová je v čele radnice v Sokolově od roku 2018. O tom, zda zůstane starostkou, chce nejprve jednat se stranickými kolegy i s kolegy z města. Rozhodnout se chce do jednání zastupitelstva Sokolova, které je plánováno na 9. prosince. Jak ale řekla, kumulaci dvou funkcí si zatím představit nedokáže, přestože jde o necelý rok do dalších komunálních voleb.

Na kandidátce ANO byla Renata Oulehlová na třetím místě. Zatímco v minulých volbách před třemi lety získalo ANO tři mandáty v Karlovarském kraji, letos to byly jen dva. A starostka Sokolova o asi stovku preferenčních hlasů přeskočila dvojku na kandidátce, Věru Procházkovou. Podle Oulehlové ji volili zejména lidé ze Sokolova, a to i díky tomu, že společně s kolegy vedou město správným směrem a dobře v něm hospodaří.

Hnutí ANO získalo v Sokolově 34,45 procenta hlasů, s velkým předstihem předběhlo koalici Spolu (17,94 procenta) a SPD se 14,20 procenta a koalici Pirátů a STAN s 13,25 procenta.

Volby do Sněmovny v Karlovarském kraji vyhrálo ANO, získalo 33,06 procenta hlasů. Na druhém místě je koalice Spolu, má 20,22 procenta. Třetí PirSTAN dostali 14,23 procenta hlasů. Voleb se v kraji zúčastnilo 57,10 procenta voličů.

Zdroj: čtkNepřehlédněte