• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Robert Malecký: Nová středočeská koalice aneb hrátky s čertem

  12.11.2017
  Robert Malecký

  Středočeský kraj vede nová koalice. Vládnoucí hnutí ANO vyměnilo ODS a starosty za ČSSD a komunisty. Událost už má v kuloárech i jméno: mluví se o Velké říjnové socialistické revoluci. Za bližší zkoumání stojí jak návrat ČSSD, tak připuštění komunistů k moci.

  ČSSD v krajských volbách neuspěla a své postavení dominantní síly musela přepustit hnutí ANO. důvody najdeme v minulosti. Právě ve Středočeském kraji by ČSSD měla být hyperopatrná na vše, co se týká témat jako korupce, transparentnost a podobně. Duch kauzy doktora Ratha je stále živý a byl samozřejmě jedním z důvodů volebního propadu. Což říkáme při vědomí toho, že vývoj v kauze bývalého hejtmana vypadá všelijak a je možné, že se nakonec vinou kovbojského postupu policie a státních zástupců pravdu nikdy nedozvíme. Když teď ČSSD v krajské radě střídá starosty, na nichž měla hnutí ANO vadit právě transparentnost „za každou cenu“, není to z mediálního pohledu příliš zdatné. Čtyři roky v opoziční karanténě by lidem, jako jsou bývalí hejtmani Miloš Petera nebo Josef Řihák. Oba nakráčeli do nové rady středem.

  Ať už si o „protikorupční vlně“ hlásané hnutím ANO myslíme cokoli, představovala povolební koalice vedená hejtmankou Jaroslavou Jermanovou Pokornou nový vítr. Pustit zpátky do hry sociální demokraty vypadá jako čistý nerozum. Ovšem opření se o komunisty, reprezentované v kraji Stanislavem Grospičem. Ten patří k tvrdému křídlu zastánců stalinismu.

  Co může takové otevření vrátek komunistům přinést? Pro příklad si zajdeme do sousedního Ústeckého kraje, který už léta funguje jako jakási laboratoř české politiky. Vše, co nemravného se objeví na politické scéně, bylo dříve úspěšně odzkoušeno na severu Čech. Vznikl zde termín velrybáři, kmotři, rabování evropských fondů a mají tam na krajské úrovni i zkušenost s komunisty.

  Začalo to nenápadně. Když v roce 2008 předávala ODS moc sociální demokracii a tandem ODS-ČSSD se překlopil na ČSSD-ODS, pustila koalice komunisty do výborů a komisí. Za čtyři roky už bylo všechno jinak: hejtmanka Vaňhová z ČSSD v roce 2012 už jen přihlížela, jak se bývalý ideolog KSČ Oldřich Bubeníček stává prvním komunistickým hejtmanem po roce 1989. Zbylo na ni ještě místo náměstkyně hejtmana, ale nakonec kolo dějin a policejní vyšetřování semlelo i ji.

  Komunisté u moci zůstali i po roce 2016. Nyní tvoří se sociální demokracii koalici, do níž se na krajské úrovni přidala i koalice Okamurovy SPD a Zemanovců. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Kauzy jako odvolání ředitele chomutovské galerie z ideologických důvodů, nebo uzavření azylového střediska v Ústí nad Labem na sebe nenechaly dlouho čekat.

  Je to pro Střední Čechy memento. Krátkodobý prospěch pro koalici hejtmanky Pokorné je zahráváním si s čertem. Na severu Čech by mohli vyprávět.


  Témata:

  Nepřehlédněte