Nové Národní kulturní památky hlavně na jižní Moravě

2.12.2022
Redakce

Jižní Morava je výrazně zastoupena mezi novými přírůstky na seznamu národních kulturních památek (NKP), které minulý týden schválila vláda. Z osmi historických objektů, převážně zámků, hradů či klášterů, které byly prohlášeny památkami s nejvyšší ochranou státu, jich se v kraji nachází plná polovina. Národními kulturními památkami se stanou 1. července 2023.

Mezi novými národními kulturními památkami je mimo jiné klášter augustiniánů v Brně. Ministerstvo ho na seznam zařadilo nejen kvůli jeho architektonické a uměleckohistorické hodnotě, ale i proto, že tam působil Gregor Johann Mendel, přírodovědec a světoznámý objevitel teorie dědičnosti, od jehož narození letos uplynulo 200 let. Za národní kulturní památky byly prohlášeny také bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku, klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, zámky Jezeří na Mostecku, Moravský Krumlov na Znojemsku, Rosice na Brněnsku, Plumlov na Prostějovsku a Hrad Veveří v Brně.

„Každá z nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více. Návrhy na národní kulturní památky musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo ministerstvo kultury, projednat vláda.

Změna hodnotové kategorie památky nenese žádné nové nároky na státní rozpočet, všechny navrhované kulturní památky jsou podle ministerstva v dobrém technickém stavu, popřípadě se na jejich obnově lze podílet prostřednictvím památkových programu ministerstva kultury.

Prvních 33 národních kulturních památek bylo vyhlášeno v roce 1962 a na seznamu stojí nejvýše Pražský hrad následován českými korunovačními klenoty. V současnosti je podle webu Národního památkového ústavu v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno 384 movitých i nemovitých národních kulturních památek.

Jsou mezi nimi památky od nejstarších, k nimž patří třeba archeologické naleziště Dolní Věstonice, přes památky středověké, jako Karlův most, Anežský klášter, hrad Pernštejn či soubor gotických soch z období krásného slohu, a novověké, například vila Tugendhat v Brně nebo čistírna odpadních vod v Bubenči, až po památky z konce 20. století, mezi nimiž je třeba hotel a televizní vysílač na Ještědu u Liberce. Na Jihomoravský kraj jich připadá přesně 38, tedy zhruba desetina, z toho v Brně jich je 11. V Praze se jich nachází plných 60.

Většina národních kulturních památek jsou nemovitosti, movitých je jen 26. Vedle korunovačních klenotů, ostatkové skříně sv. Maura uložených v Bečově, nebo Moravských zemských desek uložených v Brně k nim patří třeba i železniční motorový vůz M 290.001 Slovenská strela.

mkb, čtkNepřehlédněte