• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nové zastupitele si přišlo zvolit překvapivé množství voličů

  24.6.2024
  Doris Drienová

  K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily v osmi obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 73 procent voličů. Nejvyšší zájem o volby byl v Plchově na Kladensku, kde účast dosáhla 86,63 procenta oprávněných voličů.

  Naopak nejnižší zájem byl v Kovčíně na Klatovsku, kde do volebních místností dorazilo 47,69 procenta voličů. Oznámil to v neděli mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Předloni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent.

  Voliči v sobotu rozhodovali o novém složení obecních zastupitelstev v osmi obcích ve čtyřech krajích. Šlo o obce Buková na Plzeňsku, Dlouhý Újezd na Tachovsku, Charvatce na Mladoboleslavsku, Kovčín na Klatovsku, Plchov na Kladensku, Pochvalov na Rakovnicku, Stožec na Prachaticku a Vyšehoří na Šumpersku. Počet zastupitelů tam klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zvolená zastupitelstva rozpadla.

  O 54 mandátů se ucházelo 117 kandidátů, z nichž bylo 50 žen. Nejvíce kandidátů se o zvolení ucházelo ve Stožci, kde o sedm mandátů usilovalo 25 lidí. Opačně tomu bylo v Pochvalově, kde do pětičlenného zastupitelstva kandidovalo šest lidí. Mandát nakonec získalo 22 žen a 32 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 47,8 roku. Nejstaršímu zvolenému je 78 let, nejmladšímu 26 let.

  Nejjednodušší volbu měli lidé v Kovčíně, kde žije 90 obyvatel, kandidátku tam sestavilo jediné osmičlenné uskupení. V Dlouhém Újezdu s 355 obyvateli vyhrálo uskupení Jednotný Újezd, voliči zvolili čtyři z devíti jeho kandidátů. Druhé uskupení Pro obec získalo tři mandáty. V Plzeňském kraji je rekordmanem v počtu voleb Buková. V obci s asi 240 obyvateli se řádné komunální volby v roce 2022 nekonaly, protože nikdo nepodal kandidátku. K volbám pak šli voliči loni v lednu, sedmičlenné zastupitelstvo se ale rozpadlo. Další volby se konaly v prosinci. Počet zastupitelů však loni v létě opět po rezignaci členů klesl pod nejnižší zákonem danou úroveň. Obec rozdělují mimo jiné názory na čistírnu odpadních vod. V sobotu lidé vybírali ze dvou kandidátek, uskupení Pro Bukovou získalo čtyři mandáty a z kandidátů Za naši obec Bukovou uspěli tři.

  V Plchově se zhruba 200 obyvateli zvítězilo sdružení Plchov – srdcem a rozumem dosavadní starostky Pavlíny Pacholíkové, bude mít čtyři mandáty. Druhému kandidujícímu sdružení Plchov opět sjednotíme náleží zbylá tři křesla. V Charvatcích, kde žije 350 lidí, získalo SNK Pro Charvatce pět křesel a Jednotné Charvatce dvě. V Pochvalově s 250 obyvateli kandidovalo do pětičlenného zastupitelstva šest lidí. Nejvíc hlasů, 21,14 procenta, získala místostarostka Miroslava Vimrová. V zastupitelstvu usedne i dosavadní starostka Ivana Rusová.

  Ve Stožci bude mít po sobotních volbách tři zastupitele Stožecko – náš domov a dvě uskupení – Sousedé a Život na vsi po dvou zástupcích. Ve Vyšehoří usilovalo o hlasy voličů devět nezávislých kandidátů, do sedmičlenného zastupitelstva se tedy nedostali dva z nich.

  „Původně se volby měly uskutečnit nikoliv v osmi, ale v devíti obcích. V obci Brodec na Lounsku se ale již popáté v řadě nepodařilo sestavit ani jednu kandidátku a volby se zde tak opět nemohly konat. Český statistický úřad se na ně přitom musel již popáté s předstihem připravovat jak personálně, tak technicky,“ uvedla místopředsedkyně statistického úřadu Eva Krumpová.

  Další termín nových voleb do obecních zastupitelstev ministerstvo vnitra vyhlásilo na 5. října, konat se budou v deseti obcích, nicméně Brodec mezi nimi zatím nefiguruje. Obec nyní zůstává bez vlastního vedení, vede ji ministerský úředník a část agendy pro ni zajišťuje Městský úřad v Lounech. V Brodci se kvůli nezájmu o kandidaturu nekonaly už řádné volby v září 2022, od té doby se je nepodařilo uskutečnit ani v dalších termínech.

  Výsledky sobotního hlasování projedná Státní volební komise v pondělí, po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte