• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Noví dárci krve se do nemocnice v Uherském Hradišti jen hrnou, ve středu jich přišlo 70

  29.2.2024
  Doris Drienová

  Do Uherskohradišťské nemocnice přišlo ve středu v rámci kampaně 450 ml naděje 70 prvodárců krve.

  Médiím to ve čtvrtek sdělila mluvčí nemocnice Lucie Sedláčková. Za celý loňský rok bylo 430 prvodárců, nemocnice uskutečnila téměř 13.000 odběrů krve.

  „Velmi mě těší, že se akce setkala s tak velkým zájmem a vysokou účastí, a doufám, že se k nám dárci budou i po prvním odběru pravidelně a rádi vracet. I když je naše základna dárců velká a spolupráce s nimi výborná, generace dobrovolníků postupně stárne a my jsme za každou – doslova ‚novou krev‘ moc rádi,“ uvedl primář hematologicko transfuzního oddělení René Kamrla.

  Zdravotníci a organizátoři akce ve středu také přivítali stého prvodárce od začátku letošního roku. „Minulý rok jsem se přihlásil do registru dárců kostní dřeně, dalším krokem a cestou, jak někomu pomoci, je právě darování krve. Samotný odběr byl rychlý a bezbolestný, pokud má někdo strach, tak se rozhodně není čeho bát. Určitě tu dnes nejsem naposledy,“ uvedl stý prvodárce, devatenáctiletý František Fryšták.

  Dobrovolným dárcem krve se může stát zdravý člověk ve věku 18 až 65 let, prvodárce ve věku 18 až 60 let, který váží minimálně 50 kilogramů. „Pro první odběr se stačí objednat na telefonním čísle 572 529 809. Ostatní dárci, zaevidované osoby s dárcovským číslem, se mohou přihlásit k odběru prostřednictvím webových stránek nemocnice v sekci dárci krve a plazmy,“ uvedla mluvčí.

  Dárcovský úsek hematologicko transfuzního oddělení uskutečnil loni 12.965 odběrů plné krve, 5680 odběrů plazmy a přivítal 430 prvodárců. V registru dobrovolných dárců je evidováno přes 20.000 kontaktů, ročně se k odběru dostaví přibližně třetina z nich.

  „Ve srovnání s rokem 2022 jsme zaznamenali mírné snížení v počtu odběrů krve i nově příchozích dobrovolných dárců, naopak plazmy jsme odebrali nepatrně více. Převážnou část roku jsme měli nadbytek zásob krve a za celé období jsme se naštěstí nedostali do kritické situace v podobě nedostatku transfuzních přípravků. Zásobování nemocnice a dalších odběratelů bylo dostatečné,“ uvedl Kamrla. Na začátku letošního roku se však všechny zásoby krve spotřebovaly a přechodně to vedlo k nedostatku všech krevních skupin.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte