Noví lidovečtí poslanci z jihu Moravy mají velké plány. Zborovský chce 2 miliardy pro kraj

14.10.2021
Jan Štoll

Nové tváře mezi poslanci KDU-ČSL z Jihomoravského kraje už oznámily své priority. Poslanec Miroslav Zborovský chce navíc dvě miliardy pro jižní Moravu. Antonín Tesařík řešit problém s chybějícími lékaři. Marie Jílková se chce ve Sněmovně věnovat sociálním věcem, sociálnímu bydlení a také péči o seniory a děti.

Nově zvolený poslanec Miroslav Zborovský by se ve Sněmovně rád věnoval problematice rozpočtu a ekonomiky. Bude bojovat za to, aby jižní Morava dostala z daní dvě miliardy navíc. Kraj v čele s hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) už před volbami vyzval kandidáty do Sněmovny, aby se snažili o změnu rozpočtového určení daní ve prospěch jižní Moravy.

Zborovský je starostou Těšan na Brněnsku. V říjnu bude se zastupiteli řešit, zda jím zůstane do komunálních voleb v příštím roce. Zkušenosti starosty chce Zborovský využít ve Sněmovně. „Ekonomika a rozpočet by měly být polem, kde se chci pohybovat. Mám zkušenost jak z veřejné správy, tak ze soukromého sektoru. Chtěl bych, aby naše země postupovala správným směrem zodpovědného hospodaření a stabilizace rozpočtu,“ řekl.

Zdravotnictví v České republice je v kritickém stavu, „jeho loď drhne o dno a už začíná nabírat vodu“. Řekl nově zvolený poslanec a ředitel hodonínské nemocnice Antonín. Ten je připraven se vzdát funkce ředitele. „Musím říct, že mně v této oblasti nejvíce děsí, že chybí jakákoliv strategie a koncepce pro budoucnost, která by vycházela z dřívějších zkušeností. Státní správa se zabývá přítomností a ‚hašením požáru‘, aniž myslí na to, že samotné zdravotnictví prochází kritickým stavem,“ řekl Tesařík.

Podle něj chybějí lékaři. „Je zapotřebí se podívat, proč vymizela z veřejného zdravotnictví skupina lékařů specialistů ve středním věku. Kořeny jsou někde v minulosti 10, 20 let. Teď máme mladé nadějné lékaře, kteří nastupují a čeká je řada zkoušek, nebo lékaře, kteří už přesluhují důchod,“ uvedl Tesařík. „Vytyčil jsem si také prosazovat moderní trendy medicíny nejen ve zdravotnictví, ale i v terénních službách,“ dodal Tesařík.

Nová poslankyně za Jihomoravský kraj Marie Jílková se chce ve Sněmovně věnovat sociálním věcem, sociálnímu bydlení a také péči o seniory a děti. „Chtěla bych, aby se nerozevíraly nůžky mezi tím, jak žijí lidé finančně zabezpečení, a ti, co mají málo peněz. Musíme se začít bavit o sociálním bydlením. To je velký dluh a v obcích chybí. Dále se chci věnovat tématu dluhů a péči o lidi, kteří jsou na nás závislí. Jsou to senioři a děti,“ řekla Jílková. K chybějící levici ve Sněmovně uvedla, že KDU-ČSL by neměla opouštět voliče, kteří nejsou ve Sněmovně reprezentovaní. Místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík doplnil, že KDU-ČSL bude sociálním svědomím budoucí vlády.

STO/ČTKNepřehlédněte