Nepůjde ale primárně o lidi celostátně známé, ale spíše ty, na které se pozapomnělo, přestože se zapsaly do vývoje západočeského regionu v 19. a 20. století. Kniha by měla vzniknout ještě letos, řekl předseda Syndikátu západočeských novinářů Jaroslav Nedbal.
Na publikaci pracuje tým více než 20 většinou bývalých novinářů. Chtějí poskládat medailonky řádově 50 až 70 osobnosti z obou krajů, Plzeňského i Karlovarského. O pomoc s výběrem osobností se obrátili v Karlovarském kraji například na ředitele františkolázeňského muzea Aleše Česala, ředitel Galerie umění Karlovy Vary Jana Samce, bývalého náčelníka Horské služby ČR Rudolfa Chlada nebo krajskou radní pro kulturu Oĺgu Halákovou (KDU-ČSL).
„Chceme oslovit i karlovarský magistrát, aby nám pomohl dopátrat se osobností, které hledáme. Chceme zachovat i paritu mezi Plzeňským a Karlovarským krajem,“ uvedl Nedbal.
Haláková dnes na setkání se členy syndikátu řekla, že osloví krajská muzea, kde je velký potenciál znalostí místních osobností. Pomoci by mohli i regionální historici a autoři, kteří vydávají své publikace s podporou Karlovarského kraje. Podle Halákové by nápad mohl získat i finanční podporu z krajských dotací na vydávání neperiodických publikací.
„Nehledáme osobnosti věhlasu Emila Škody, Josefa Skupy či Karla Gotta, ale např. konstruktéra Ludvíka Očenáška, po kterém je sice pojmenovaná naučná stezka v oblasti Plzeň-sever, ale moc se neví, že byl například průkopníkem raketové techniky a účastnil se jak prvního československého odboje proti Rakousku-Uhersku, tak druhého československého odboje proti nacistickému Německu,“ řekl Nedbal.
Zdroj: ČTK


















