Novinka pro pacienty s vážným poškozením ledvin. Nabízí ji klatovská nemocnice

30.9.2021
Andrea Jančová

Nový typ péče pro pacienty s vážným poškozením ledvin, tak zvanou břišní dialýzu, nabízí nově nemocnice v Klatovech. Pro nemocné s chronickým selháváním ledvin to znamená velkou úsporu času, protože nemusí jezdit do vzdálenějších nemocnic.

Pacienti tak mají větší pohodlí a možnost téměř normálně pracovat a oproti běžnější hemodialýze je metoda také šetrnější. Klatovská nemocnice letos nabídla tuto péči třem lidem a mezi pacienty hledá další. Břišní dialýza přirozenějším způsobem nahrazuje funkci ledvin a pacient může pracovat, cestovat, nemá tak přísnou dietu. Na rozdíl od přístrojové hemodialýzy nemá například člověk s břišní dialýzou tak striktní omezení příjmu tekutin, řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

„Bohužel stále přibývá pacientů s vážnými poruchami ledvin, které když přestanou fungovat, neodvádí se z krve do moči a dále pak z těla ven nadbytečné a v podstatě toxické látky. Tito pacienti jsou pak závislí na dialýze, která se ale zatím u nás poskytuje převážně přístrojově a pacienti na ni musí jezdit třikrát týdně zpravidla do nemocnice, kde pak tráví včetně cesty až sedm hodin,“ popsal primář interního oddělení nemocnice Jan Vachek.

V Česku využívá peritoneální dialýzu zhruba 300 pacientů z téměř 6000 dialyzovaných. Například v zemích, kde jsou mezi městy velké vzdálenosti, jako je třeba Austrálie nebo Švédsko, je poměr břišní a přístrojové dialýzy téměř vyrovnaný. Ne každý je ale pro tento typ vhodný. „Je vyžadována zručnost a větší soběstačnost. Při výběru se zohledňuje, u kterých lidí tato metoda napomůže nejvíce udržet kvalitu života, jakou měli před zhoršením zdravotního stavu ledvin. Není úplně možné začít tuto léčbu u pacienta, který je dlouhodobým uživatelem hemodialýzy,“ dodává primář interny.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte