• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nový azylový dům v Pardubicích se už rýsuje: bude z kontejnerů a bezbariérový

  22.2.2024
  Doris Drienová

  Pardubice začaly projektovat nový azylový dům pro muže, jeho součástí bude nízkoprahové centrum. Nové Centrum služeb pro lidi bez přístřeší bude postavené z kontejnerů, stavba potrvá kratší dobu než u zděných budov.

  Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM).

  „Stávající prostory azylového domu a nocleháren v Milheimově ulici neodpovídají potřebám a parametrům. Jsou to často lidé s handicapem, kteří potřebují bezbariérové prostory,“ řekl Rychtecký.

  Má vzniknout třípodlažní objekt s azylovým domem pro muže, v horních patrech bude mít místo pro 23 lidí v sedmi dvoulůžkových a třech třílůžkových pokojích. V přízemí počítá město s nízkoprahovým denním centrem s kapacitou až 35 míst.

  „V centru počítáme i s dalšími službami v podobě velmi dobře fungujících ordinací pro osoby ohrožené sociálním vyloučením, ale i noclehárnami pro muže s kapacitou 12 lůžek a pro ženy devět lůžek,“ řekl Rychtecký.

  Kontejnerová stavba je výhodnější proto, že s dá dokončit rychleji včetně demolicí původní zástavby, přibližně za půl roku až devět měsíců. Cihlové budovy se stavějí déle. Kontejnery se také dají přesouvat, pokud by v lokalitě Na Staré poště město mělo jiné plány, může azylový dům přestěhovat jinam, uvedl náměstek. V oblasti už funguje nízkoprahové centrum a ordinace.

  Současný objekt nízkoprahového denního centra se kompletně zbourá a vystaví se zde nový objekt kontejnerových služeb. Klienti budou přicházet z ulice Na Staré poště, zaměstnanci zadními vstupy přes sousední areál, kde je možné i parkování osobních automobilů. „Celý objekt bude samozřejmě kompletně bezbariérový,“ řekl architekt Vítězslav Táborský z Air atelier.

  Při zpracování studie byly na konci roku 2022 investiční náklady odhadovány 65 milionů korun. Část peněz by město mohlo získat prodejem domu v Milheimově ulici, bude také hledat vhodné dotace. „Prověříme také možnost dotací na zelené střechy. Pokud by se to podařilo, tak i kontejnery by mohly být vhodné pro instalaci zelených střech v přízemní části objektů noclehárny a ordinace lékaře pro lidi bez přístřeší,“ řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

  V Pardubicích je ještě jeden azylový dům pro ženy a matky s dětmi. Obě zařízení provozuje s pomocí města SKP centrum.

  Nové centrum by mohlo začít fungovat Na Staré poště nejdřív v roce 2026.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte