• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nový parčík oživí okolí brněnského Bronxu

  8.6.2023
  Simona Knotková

  Z okolí parčíku na rohu ulic Cejl a Vlhká v Brně zmizely ploty chránící mladý trávník. Nový prostor tak po čtyřleté rekonstrukci může plně sloužit veřejnosti.

  Revitalizace dříve zdevastovaného prostranství je dalším z projektů na oživení takzvaného brněnského Bronxu, ke kterému výrazně přispívá umělkyně Kateřina Šedá. Lokalitu chce otevřít veřejnosti a zabránit tomu, aby se považovala za vyloučenou, řekla ve středu novinářům. Práce zhruba za 4,5 milionu korun hradila městská část Brno-střed.

  „Záměrem bylo tenhle prostor zkultivovat a dát najevo, že neslouží jen lidem z ubytovny Pohoda. Jsme v podstatě ve středu města, a podle toho by to tady mělo vypadat. Víme, že lokalita je problematická a setkali jsme se i s tím, že lidé nechápali, proč se do ní investují peníze. My tady ale žádnou vyloučenou lokalitu nechceme,“ řekla Šedá.

  Její oceněný knižní průvodce vedl před lety ke vzniku projektu Brnox II, jehož cílem je právě oblast kolem Cejlu zmapovat a rozvíjet. Proměnou již dříve prošel třeba plácek pod Platany a parčík u ubytovny je dalším z kroků. Šedá na jeho zvelebení spolupracovala s architekty ze znojemské kanceláře ORA.

  „Dříve tady byl bahnitý prostor, dokonce tudy i projížděla auta a lidé jen procházeli ve snaze být co nejrychleji pryč. Pro nás bylo důležité vytvořit hravý veřejný prostor, ve kterém si každý bez ohledu najde to své. Nechali jsme tady vyset trávu, vysadit šest bříz, přibyly lavičky, lehátko i houpačka. Travnatá plocha tvoří přibližně tři pětiny plochy parku, zbytek zabírá herní plocha, která může sloužit i pro nějaká vystoupení. Důležité je osázení šesti pouličních lamp, které chyběly a byla tu tma,“ uvedl jeden z autorů z kanceláře ORA Jan Veisser.

  Radnice Brna-střed chce oblast dále rozvíjet. „Projekt Kateřiny Šedé se nám velmi líbil a osvojili jsme si ho. Ještě ale nejsme na konci. Potřebujeme k této části města přistupovat komplexně, ať už se to týká podporování místních aktivit, budování nových chodníků nebo zvyšování údržby, čistoty a bezpečnosti,“ doplnil starosta Vojtěch Mencl (ODS).

  Šedá zatím další proměny se zástupci samospráv neplánuje. Uvedla ale, že se jí ozývají i soukromníci, kteří chtějí jejími motivy třeba oživit fasádu. „Přesně k tomuhle byl projekt určený. Aby spustil lavinu a lidé chtěli své okolí udělat lepší, vzali ho za své a uvědomili si, že má smysl do něj investovat,“ míní.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte