Novým generálním vikářem plzeňské diecéze bude chebský farář Petr Hruška

18.5.2022
Roman Kořinek

Novým generálním vikářem plzeňské diecéze se od 1. června stane chebský farář a okrskový chebský vikář Petr Hruška. Na svých stránkách o tom dnes informovalo plzeňské biskupství. Hruška nahradí dosavadního generálního vikáře Jakuba Holíka, který požádal o uvolnění z funkce i o propuštění z kněžské služby kvůli partnerskému vztahu, který navázal.

„Generální vikář je mým nejbližším spolupracovníkem. Je nezbytné, aby to byl člověk organizačně schopný a odolný vůči zátěži, která s touto funkcí souvisí,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub. Hruška podle něj obě kritéria splňuje, nabízí i téměř třicetiletou pastorační zkušenost z diecéze a osobní poctivost.

Petr Hruška je synem politického vězně komunistického režimu, zakladatele plzeňské Meditační zahrady a držitele několika ocenění Luboše Hrušky a jeho ženy Ludmily. Po kněžském vysvěcení v roce 1995 působil jako člen společné duchovní správy v Klatovech, následujících pět let jako administrátor farnosti Chodov, kde spoluzakládal romský klub Khamoro. Nyní 18. rokem působí ve farnosti Cheb, kde mimo jiné spolu s dalšími přáteli založil mobilní Hospic Sv. Jiří.

Předchozí generální vikář diecéze Holík na konci dubna požádal biskupa Holuba o uvolnění ze služby generálního vikáře plzeňské diecéze a svého diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho v Brně o propuštění z kněžské služby.

„Důvodem je delší kněžská krize spojená s navázáním partnerského vztahu, což mu brání dále pokračovat v pravdivém kněžském životě,“ uvedlo na stránkách biskupství. Po domluvě obou biskupů byl uvolněn ze služby generálního vikáře k 1. květnu a nebude dále vykonávat kněžskou službu. Až do dalšího rozhodnutí bude vykonávat funkci výkonného ředitele kurie. Během letních měsíců také předá úřad generálního vikáře diecéze svému nástupci Hruškovi.

Zdroj: čtk

 


Témata:

Nepřehlédněte