• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • O festival v Karlových Varech byl větší zájem než loni

  8.7.2024
  Simona Knotková

  Na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se prodalo 127 325 vstupenek, téměř o 4000 více než v loňském roce.

  Festivalu, který skončil v sobotu večer, se zúčastnilo 10 769 akreditovaných návštěvníků, přibližně stejně jako loni. Z toho bylo 8726 návštěvníků s festival passy, 411 filmových tvůrců, 1097 akreditovaných producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů a 535 novinářů. Novináře o tom informovala mluvčí festivalu Uljana Donátová.

  „Z uvedených filmů mělo na festivalu 33 světovou, osm mezinárodní a tři evropskou premiéru. Celkem 168 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 92 projekcí pro novináře a filmové profesionály,“ sdělila Donátová. „V průběhu festivalu se konalo 453 filmových představení. Uvedeno bylo celkem 177 celovečerních hraných, celovečerních dokumentárních a krátkých filmů,“ dodala.

  Organizátoři festivalu také letos čelili připomínkám návštěvníků k vyprodaným projekcím. Stížnosti se objevily například na rozdíly v rychlosti rezervací na iPhonech, kde byla odezva delší než na Androidech.

  „My bychom chtěli, aby byli všichni spokojeni a dostali lístek na film, který chtějí. Ale to bohužel vždycky nejde. Bojujeme s tím, snažíme se, aby to fungovalo, ale každý rok jsou dva až tři filmy, o které je takový zájem, že se na všechny nedostane. Letos se to stalo zejména s filmem Vlny, přestože měl čtyři projekce. Snažíme se to napravovat a slova o tom, že se festival nesoustředí na obyčejného diváka, jsou absolutně nepravdivá. Věnujeme tomu spoustu peněz a energie a snažíme se lístky držet na co nejnižší ceně,“ reagoval výkonný ředitel Kryštof Mucha.

  Mimořádný zájem návštěvníků letos vyvolaly zejména tři české filmy uvedené ve světové premiéře – Vlny režiséra Jiřího Mádla, soutěžní snímek Mord Adama Martince a dokument Janžurka, který o své matce, herečce Ivě Janžurové, natočila její dcera Theodora Remundová.

  Příští rok se 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uskuteční od 4. do 12. července 2025.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte