• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • O hokejisty se starají zdravotníci z FN Ostrava. Velký zájem je o C-rameno

  20.5.2024
  Simona Knotková

  V průměru pět lidí denně ošetří zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava na mistrovství světa v ledním hokeji.

  V Ostravar aréně, kde se hrají zápasy základní skupiny B, provozují speciálně upravenou ošetřovnu. Lékaři a sestry v ní nepečují pouze hráče, ale i o členy realizačních týmů a pořadatele šampionátu. Novinářům to sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová.

  Ošetřovna je na stadionu umístěna zhruba 20 metrů od ledové plochy. Nechybí v ní například resuscitační stolek nebo vyšetřovací stůl pro radiologického asistenta a také C-rameno. „O tento přístroj je velký zájem, protože umí vyšetřovat stabilitu jak zápěstí, tak ruky i kolena. Je o to velká poptávka ze strany týmových lékařů,“ uvedl Jiří Demel z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, který řídí a organizuje zdravotní péči pro ostravskou část turnaje. Součástí ošetřovny je i televize. Tým zdravotníků je tak při úrazu schopen se během krátké doby připravit na přijetí zraněného hráče.

  Zdravotníci fakultní nemocnice vytvořili v multifunkční hale, která sousedí se stadionem, i záložní ambulanci, jejíž součástí je stomatochirurgické křeslo k ošetření zubních zranění a poranění dutiny ústní. Do vybavení ambulance patří i ultrasonograf a malá základní laboratoř. „Nejvíce se používá ke stanovení CRP. A to pro rozlišení, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, což je důležité pro indikaci antibiotik. Díky tomu s odebranými vzorky nemusíme jezdit do nemocnice,“ řekl Demel.

  Hráčům, členům realizačních týmů a pořadatelům je na ošetřovně při trénincích a zápasech během jednoho hracího dne připraveno pomoci 11 zdravotníků tak, aby byl jejich počet dostačující i při souběhu úrazů. „K dispozici jsou lékaři pro chirurgické obory, a pak pro obory urgentní medicíny. Dále lékař, který je schopný udělat ultrazvuk a popsat rentgen, radiologický asistent a samozřejmě máme i sestřičku,“ řekl Ondřej Měrka, který koordinuje činnosti zdravotníků na ošetřovně.

  Zdravotnický tým je ve spojení s organizátory šampionátu a týmovými lékaři jednotlivých mužstev. Plní jejich požadavky na poskytnutí léků, doporučuje postup léčby a v některých případech zařizuje i přepravu pacientů do fakultní nemocnice kvůli speciálnímu vyšetření.

  „Nejsložitějším případem zatím byla dehydratace jednoho z hráčů, který byl opravdu v utkání hodně vytížený. Už během zápasu jsem pozoroval, že bude potřebovat nějakou péči. Týmový lékař měl za to, že to zvládne všechno sám, ale bohužel to tak nakonec nebylo. Se záchrannou službou jsme potom v noci museli řešit transport z hotelu do nemocnice na rehydrataci pomocí infuze,“ doplnil Demel.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte