• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • O našem bazénu si rozhodneme sami! Stovky lidí z Prostějova požadují referendum

  20.6.2024
  Doris Drienová

  Několik stovek obyvatel Prostějova zatím podepsalo záměr Tělovýchovné jednoty Prostějov vyhlásit místní referendum o podobě chystaného plaveckého bazénu.

  Organizátorům podpisové akce se nelíbí, že radnice plánuje bazén s pětadvacetimetrovými drahami, ačkoliv odborníci podle nich doporučili dvojnásobnou délku. Město u zástupců plaveckého oddílu TJ Prostějov nepochodilo ani s následnou úpravou projektu, která zvýšila počet plaveckých drah z osmi na deset při zachování pětadvacetimetrové délky. Médiím to ve středu sdělil trenér Jakub Jílek z TJ Prostějov, který je členem přípravného výboru pro místní referendum.

  „Záměr TJ Prostějov se nijak nemění a v současné době probíhá sběr podpisů k iniciaci referenda. Těch se již v prvním týdnu sběru sešlo několik set. Aby referendum mohlo být vypsáno, je zapotřebí sesbírat alespoň 3443 podpisů, tedy deset procent voličů v seznamu pro město Prostějov,“ uvedl Jílek, podle kterého ani zvýšení počtu drah z osmi na deset nezajistí dostatečnou kapacitu bazénu pro plavce a veřejnost. Primátor František Jura (ANO) naopak míní, že plánovaná délka bazénu 25 metrů je adekvátní velikosti Prostějova. Stavba padesátimetrového bazénu by podle radních byla až o čtvrt miliardy dražší a znamenala by výrazné zadlužení města.

  Úpravu projektu bazénu, která zvýší počet plaveckých drah z osmi na deset, příští týden projedná zastupitelstvo. „Je to kompromis mezi pohledem města a nároky našeho plaveckého oddílu. Jsem rád, že se nám i díky diskusi s šéftrenérem prostějovských plavců Lukášem Kousalem podařilo nalézt přijatelné řešení. Náš dialog bude pokračovat a my jsme připraveni naslouchat plaveckému oddílu i v dalších věcech spojených s novou stavbou a jejím vybavením,“ uvedl Jura v mimořádném vydání radničních novin zaměřeném na stavbu bazénu.

  Kousal ale tvrdí, že podporuje variantu s drahami dlouhými 50 metrů. „V ČR je padesátek málo a dostat se na ně není jednoduché. Jak jsem řekl na jednání i panu primátorovi, právě výhodou Prostějova je velký bazén v menším městě. V nabídce je rozvoj celého Prostějova a regionu. Snahou nejen nás, ale i města by mělo být rozvíjet město a spolupracovat, ne házet klacky pod nohy a stavět proti sobě lidi,“ uvedl Kousal, který je členem výboru pro vypsání referenda.

  V mimořádném vydání radničních novin stavbu bazénu komentují radní podporující pětadvacetimetrovou variantu. Opozice, která se snaží prosadit projekt s padesátimetrovými drahami, prostor nedostala. „V Prostějově je to tak, že občané si platí radniční listy, kde jim vedení města všechno „vysvětlí“. A když je potřeba přitlačit s propagandou, vyjde speciální vydání. Jako třeba teď o bazénu,“ uvedl na facebooku opoziční zastupitel Petr Ošťádal (Na rovinu!).

  Stavbu bazénu si dala prostějovská koalice do programového prohlášení. Začít by mohla příští rok na jaře a podle odhadu bude stát 550 milionů korun. Zhruba polovinu nákladů město zaplatí ze svých zdrojů, zbytek pokryje úvěr.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte