• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • O novou zubní kliniku v Bohumíně je obrovský zájem, ošetřila již 2300 pacientů

  1.3.2024
  Doris Drienová

  Lékaři nové zubní kliniky v Bohumíně na Karvinsku, kterou na vlastní náklady vybudovalo město, zatím přijali zhruba 2300 pacientů. Dalších 700 zájemců by se pozvání mělo dočkat v příštích měsících.

  Klinika se otevřela loni na podzim a poptávka po stomatologické péči byla obrovská. O předregistraci k zubaři projevilo zájem 16.000 lidí, klinika přitom může přijmout ke třem dentistům jen 3000 pacientů, řekla mluvčí radnice Jana Končítková.

  Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem zubařů, nejhůře je na tom Bruntálsko a právě Karvinsko. Bohumín se proto rozhodl pro vybudování vlastní kliniky v Nerudově ulici, kterou zaštiťuje tamní nemocnice. Lékaři od podzimu postupně obvolávají zájemce, kteří o služby stomatologů projevili zájem.

  „Rádi bychom opakovaně deklarovali, že výběr pacientů je plně v kompetenci stomatologů. Nemůžeme jim nařizovat, koho do databáze zařadit. Pouze jsme doporučili upřednostnit obyvatele Bohumína,“ uvedl předseda představenstva Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček.

  Podmínkou je, aby noví klienti nebyli v péči jiného stomatologa. Podle Němečka ale dentisté i takové případy museli řešit, protože zájemci v předregistračním formuláři tuto skutečnost záměrně zatajili. „Někteří pacienti absolvovali první vyšetření a v databázi nezůstali. Jde o ty klienty, kteří zubaře v dané době měli a chtěli jej pouze změnit, případně nebyli spokojeni s navrženým lékařským postupem či úhradami a podobně. Tím se otvírají dveře pro další zájemce,“ uvedl Němeček.

  Město tak podle mluvčí doufá, že by zubaře mohla získat velká část ze 4500 obyvatel Bohumína, kteří se přihlásili v předregistraci a dosud péči stomatologa nemohli využívat. Přijímání nových klientů s největší pravděpodobností potrvá až do konce letošního roku.

  „Chtěli bychom poprosit všechny předregistrované o trpělivost, jde o dlouhodobý proces. Je nutné si uvědomit, že stomatologové nejen kontaktují nové pacienty, ale současně musí pečovat o ty, kteří už první vstupní prohlídkou prošli. Chrup většiny klientů je v horším stavu, než předpokládali, a to zejména kvůli dlouhodobé absenci dentálního ošetření,“ doplnil Němeček.

  Vybudování kliniky včetně parkoviště a potřebného vybavení stálo město přes 22 milionů korun. Dentisty přijala do pracovního poměru městská nemocnice. Zmírnit nedostatek zubařů se snaží i některé nemocnice, které zřizují zubní ordinace, například krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku. Sedmou zubní ordinaci otevře příští týden v Bruntále.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte