O obcházení zákazu Vánočních trhů jsme vůbec neuvažovali, zní z největších radnic v kraji

5.12.2021
Roman Kořinek

Zklamání, ale na druhé straně i pochopení aktuální epidemiologické situace. Tak se dají stručně shrnout pocity karlovarských a sokolovských radních, kteří měli připraveny vánoční trhy spojené s doprovodným programem. Trhy ale vláda zrušila a jim nezbylo nic jiného, než toto rozhodnutí přijmout a respektovat.

„Vůbec nás nenapadlo trhy uspořádat pod nějakým jiným názvem, jako například v Mostě, kde je přejmenovali na Farmářské a jedou dál. Myslíme si, že pokud něco půl roku promujeme jako Vánoční trhy, tak by bylo hloupé a trapné, to pak přejmenovat na farmářské nebo jiné a tvářit se, že se v republice nic neděje a nás se zákaz netýká. Nic takového jsme nezvažovali a prostě jsme se museli s tímto vládním rozhodnutím smířit,“ popsal aktuální situaci náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO).

Karlovarská radnice tak ponechala pouze výzdobu města a nachystané stánky a vše co mělo s Vánočními trhy souviset, odvezla. Nedošlo dokonce ani na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které bylo on-line a město k němu v minulých dnech zveřejnilo video.

„Na videu zaznívá to, co by podobně zaznělo, kdyby se rozsvícení odehrálo ve skutečnosti v neděli večer, jak bylo ještě před několika dny plánováno – tedy vánoční koledy, požehnání biskupa Františka Radkovského a adventní poselství primátorky města Andrey Pfeffer Ferklové,“ popisuje mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál.

Podobný postup, tedy zrušení celého adventního programu, zvolilo i vedení sokolovské radnice. Tam se žádná akce nekonala a až do Vánoc konat nebude. Asi největší smutek měli tamní radní z opětovného zrušení tradičního průvodu čertů městem. „Nedá se nic dělat. Prostě to musíme přijmout. Na druhou stranu ale všichni dobře víme, co se tady dělo na jaře a jak se do loňské situace právě Vánoce promítly,“ říká starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).

Nejbenevolentnější přístup trhům tak opět zvolilo město Cheb, které se na jaře stalo terčem kritiky a mnoho lidí se domnívalo, že tamní loňské vánoční trhy výrazně přispěly ke zhoršení epidemiologické situace v Karlovarském kraji. Starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM) to sice odmítá nicméně na rozdíl od ostatních radnic, opět hledal cestu, jak alespoň část trhů zachovat. Na svém facebookovém profilu sice striktně odmítl přejmenování trhů na Farmářské, k čemuž byl mnoha obyvateli Chebu vyzýván, nicméně úplné zrušení trhů nenařídil.

„Po poradě s organizátory jsme rozhodli, že z vánočních trhů zachováme ty prvky, které nejsou v rozporu se současnými restrikcemi a které primárně slouží charitativním účelům nebo jsou určeny dětem. Průběžně budeme sledovat epidemickou situaci, návštěvnost náměstí a chování účastníků a opatření budeme přizpůsobovat momentálnímu stavu,“ uvedl k otázce Vánočních trhů chebský starosta a dodal: „Vzhledem k tomu, že nám půlka Chebu vyčítá, že jsme akce na náměstí úplně nezrušili, a druhá, že jsme vůbec něco zrušili či omezili, soudím, že jsme pravidla a rozsah nastavili jako rozumný kompromis.“

Zdroj: vzNepřehlédněte