• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • O osudu novoročního ohňostroje rozhodnou obyvatelé v anketě

  3.1.2024
  Simona Knotková

  Kolín chce na jaře uspořádat anketu, ve které se lidé budou moci vyjádřit, zda chtějí, aby město v budoucnu nadále pořádalo novoroční ohňostroj. Pokud lidé vyjádří zájem o jiný způsob vítání nového roku, město jim vyhoví. Novinářům to řekl starosta města Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

  Radnice letos první den roku od tradiční městské akce neupustila ani po výzvě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který minulý týden starosty obcí vyzval, aby letos nepořádali silvestrovské a novoroční ohňostroje. Důvodem byla tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kolínská radnice na výzvu reagovala prohlášením, ve kterém lidi vyzvala k omezení pyrotechniky o silvestrovské noci.

  „Na jaře uspořádáme anketu, jestli by si lidé přáli něco jiného, například dronovou či laserovou show nebo videomapping,“ řekl Kašpar. Anketa podle něj bude v městském zpravodaji, na webu a dalších kanálech. Součástí bude i vyčíslení nákladů na jiné typy novoročních oslav.

  Proti pořádání ohňostroje v Kolíně podepisují lidé od minulého týdne petici, doposud se pod ni podepsalo přes 180 lidí. Autor petice poukazuje na to, že vedle nedávné tragické události jsou ke zrušení i další důvody. Zmiňuje například dopady na životní prostředí a lidské zdraví.

  Novoroční ohňostroj odpalovaný v podvečer první den roku pořádají v Kolíně od roku 2013, do té doby byl o silvestrovské půlnoci. Náklady na ohňostroj jsou 70 000 korun bez DPH, uvedla mluvčí města Šárka Hrubá. Akci každoročně přihlíží stovky lidí, ohňostroj se odpaluje z lávky na Kmochův ostrov.

  Některá města, například Čáslav na Kutnohorsku nebo Smečno na Kladensku, novoroční ohňostroj po výzvě ministra vnitra zrušila nebo odložila. Řada jich ale od záměru neustoupila, třeba Kladno, Milovice nebo Benátky nad Jizerou.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte