• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • O těžbě štěrkopísku na Nymbursku rozhodnou lidé v referendu

  27.9.2023
  Simona Knotková

  Lidé v Hořátvi na Nymbursku budou příští týden v referendu rozhodovat, zda chtějí, aby na území obce společnost Cemex vybudovala pískovnu a začala s těžbou štěrkopísku. Pokud s těžbou začne, odhaduje se na 20 až 24 let. Obec vlastní zhruba třetinu území, na kterém chce společnost těžit.

  Záměr na vybudování pískovny je starý několik let. „Po loňské výměně ve vedení obce jsme se ale rozhodli, že bychom chtěli víc informací a zapojení občanů do rozhodování,“ řekl starosta obce Martin Richter (Společně pro vás). Těžařská společnost záměr představila lidem na veřejném setkání v červnu, v srpnu zastupitelé rozhodli, že se k těžbě vysloví lidé v referendu. Starosta svůj názor nechce kvůli případnému ovlivňování před referendem zveřejňovat. V obecním zpravodaji pouze uvedl, že mezi zastupiteli nepanuje shoda. „Hypoteticky se bavíme cca 60/40 na jednu či druhou stranu,“ uvedl.

  Vzniknout by měla tři těžební jezera s celkovou plochou 31 hektarů. Společnost odhaduje délku těžby na 20 až 24 let, ročně chce vytěžit 120 000 až 150 000 tun štěrkopísku. Dopravní zatížení v obci předpokládá zhruba pět až deset procent, šlo by o tři až čtyři nákladní auta za hodinu. „Vzhledem k primárnímu zásobování vlastních betonáren garantujeme až 95 procent směrování dopravy mimo obec,“ uvedla společnost v prezentaci určené pro červnové setkání s občany obce. Vytěžené pozemky chce společnost v budoucnu po rekultivaci předat zpět obci a dalším majitelům.

  Obec, která letos hospodaří s rozpočtem zhruba 15 milionů korun, by mohla díky těžbě získávat zhruba dva miliony korun ročně.

  Referendum v Hořátvi, kde žije přes 800 lidí, se uskuteční 7. října od 08:00 do 20:00. Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.

  Podle nedávné studie České geologické služby (ČGS) vytvořené ve spolupráci s Těžební unií a Sdružením pro výstavbu silnic a dálnic je v Česku 155 aktivně činných pískoven. Podle ČGS do deseti let většina pískoven kvůli dotěžení skončí. Písek se stejně jako například stavební kámen využívá zejména při výstavbě dopravní infrastruktury.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte