Záměr na vybudování pískovny je starý několik let. „Po loňské výměně ve vedení obce jsme se ale rozhodli, že bychom chtěli víc informací a zapojení občanů do rozhodování,“ řekl starosta obce Martin Richter (Společně pro vás). Těžařská společnost záměr představila lidem na veřejném setkání v červnu, v srpnu zastupitelé rozhodli, že se k těžbě vysloví lidé v referendu. Starosta svůj názor nechce kvůli případnému ovlivňování před referendem zveřejňovat. V obecním zpravodaji pouze uvedl, že mezi zastupiteli nepanuje shoda. „Hypoteticky se bavíme cca 60/40 na jednu či druhou stranu,“ uvedl.
Vzniknout by měla tři těžební jezera s celkovou plochou 31 hektarů. Společnost odhaduje délku těžby na 20 až 24 let, ročně chce vytěžit 120 000 až 150 000 tun štěrkopísku. Dopravní zatížení v obci předpokládá zhruba pět až deset procent, šlo by o tři až čtyři nákladní auta za hodinu. „Vzhledem k primárnímu zásobování vlastních betonáren garantujeme až 95 procent směrování dopravy mimo obec,“ uvedla společnost v prezentaci určené pro červnové setkání s občany obce. Vytěžené pozemky chce společnost v budoucnu po rekultivaci předat zpět obci a dalším majitelům.
Obec, která letos hospodaří s rozpočtem zhruba 15 milionů korun, by mohla díky těžbě získávat zhruba dva miliony korun ročně.
Referendum v Hořátvi, kde žije přes 800 lidí, se uskuteční 7. října od 08:00 do 20:00. Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.
Podle nedávné studie České geologické služby (ČGS) vytvořené ve spolupráci s Těžební unií a Sdružením pro výstavbu silnic a dálnic je v Česku 155 aktivně činných pískoven. Podle ČGS do deseti let většina pískoven kvůli dotěžení skončí. Písek se stejně jako například stavební kámen využívá zejména při výstavbě dopravní infrastruktury.
Zdroj: ČTK